Opony>Artykuły>Opony osobowe>Na czym polega i czym jest wyważanie kół w samochodzie?
Na czym polega i czym jest wyważanie kół w samochodzie?

Na czym polega i czym jest wyważanie kół w samochodzie?

W świecie motoryzacji, gdzie każdy szczegół ma znaczenie dla kontroli bezpieczeństwa i komfortu jazdy, wyważanie kół to jeden z głównych aspektów, który ma wpływ na sterowanie pojazdem, a także na ogólny stan techniczny samochodu. Jeśli koła nie są prawidłowo wyważone, to niestety jazda samochodem staje się nie tylko niebezpieczna, ale również niekomfortowa. Pojawić się mogą drgania podczas jazdy, przez co kierowca może czuć się mniej pewnie podczas jazdy.
W dzisiejszym artykule omówimy kilka ważnych pojęć dotyczących wyważania kół. Dowiemy się jak to zrobić, a także czemu ma to takie duże znaczenie.

Czym jest wyważanie kół?

Wyważanie kół jest niezbędne do tego, by możliwe było utrzymanie stabilności w trakcie jazdy. To pozornie prosty, ale niezwykle skuteczny sposób, mający na celu minimalizację drgań i wibracji, które mogą wystąpić podczas jazdy. Mimo tego, że wyważanie kół może wydać się niepozornym procesem, to jego rola w zapewnieniu bezpieczeństwa, komfortu jazdy oraz przedłużeniu trwałości opon i innych elementów zawieszenia jest nieoceniona.

Wyważanie kół polega na uzyskaniu równomiernego rozkładu wagi opony i felgi względem ich obrotu osi. Dlaczego jest to ważne? Nieprawidłowy rozkład masy na kołach może prowadzić do drgań, podczas jazdy, co obniża komfort i bezpieczeństwo kierowcy. Nie można również zapomnieć o tym, że nieprawidłowo wyważone koła są dodatkowym obciążeniem dla zawieszenia.

wywazanie opony w warsztacie samochodowym

Kiedy należy wyważać koła?

Wyważanie kół jest jednym ze sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Oto kilka sytuacji, kiedy zaleca się wyważanie kół:

 1. Podczas wymiany opon:
  • Za każdym razem, gdy wymieniasz opony na nowe, warto zdecydować się na wyważenie kół. Nowe opony mogą mieć nieznaczne różnice wagowe, które należy zrównoważyć, aby uniknąć drgań.
 2. Po naprawie opony:
  • Jeśli opona została naprawiona po drobnym uszkodzeniu, to również zaleca się wyważenie kół.
 3. W razie odczuwalnych drgań:
  • Jeśli odczuwasz wibracje podczas jazdy, może to być spowodowane nieprawidłowym wyważeniem kół. W takim przypadku warto zwrócić się do mechanika.
 4. Przy zmianie elementów zawieszenia:
  • Zmiany w zawieszeniu pojazdu, takie jak wymiana amortyzatorów czy elementy układu kierowniczego, mieć wpływ na rozkład masy na opony i felgi. Tak więc w takim przypadku również warto zdecydować się na wyważenie kół.
 5. Przegląd techniczny:
  • Regularne wyważanie kół może być również częścią rutynowych przeglądów technicznych pojazdu.
 6. Po uderzeniu w obiekt na drodze
  • Silne uderzenie w dziurę, kamień czy inne przeszkody na drodze mogą prowadzić do uszkodzenia koła. Jeśli wystąpi takie zdarzenie, warto zdecydować się na wyważenie kół.

Regularne wyważanie kół pomaga uniknąć nieprawidłowego działania opony, poprawia komfort jazdy oraz dba o ogólne bezpieczeństwo na drodze.

mechanik zakładający oponę na felgę

Na czym polega wyważanie kół?

Wyważanie koła to proces mający na celu zapewnienie równowagi masy w oponie i feldze samochodowej. Procedura wyważania kółka jest zawsze wykonywana przy użyciu specjalnego urządzenia zw. wyważarką kół. Poniżej znajduje się ogólny opis procesu wyważania kół:

 1. Demontaż koła:
  • Na początku konieczny jest demontaż koła z pojazdu. Mechanik usuwa koło z samochodu aby móc rozpocząć proces wyważania.
 2. Wyznaczenie punktów nierównowagi:
  • Opona i felga są zamocowane na wyważarce, która obraca koło. W trakcie obrotu wykrywane zostają punkty nierównowagi. Pozwala to na określenie, w których miejscach na kołach należy umieścić dodatkowe ciężarki w celu zrównoważenia masy.
 3. Umieszczenie ciężarków:
  • Mechanik umieszcza elementy w miejscach na kołach, zgodnie z tym, co wykazuje wyważarka.
 4. Ponowne sprawdzenie wyważenia:
  • Po umieszczeniu ciężarków, koło jest ponownie umieszczone na wyważarce, aby sprawdzić, czy nierównowaga została usunięta.
 5. Montaż koła na pojeździe:
  • Po zakończeniu procesu wyważania, koło ponownie montowane jest na pojeździe.
 6. Testy koła:
  • Ostatni etap może być testami, w którym sprawdza się, czy przy określonych prędkościach osiąganych podczas jazdy nie pojawiają się drgania.

Poprawne wyważenie kół ma zapewnić płynną i komfortową jazdę, a także zapobiega szybkiemu zużywaniu się opon.

maszyna do wyważania kół

Czy warto wyważać koła?

Tak, wyważanie koła jest najważniejszym procesem, który ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Poniżej wymieniamy powody, dla których warto regularnie wyważać koła.

 1. Podczas wymiany opon:Wyważone koła eliminują drgania i wibracje podczas jazdy, co przekłada się na komfort.

 2. Bezpieczeństwo na drodze: Nieprawidłowo wyważone koła mogą prowadzić do tego, że kierowca ma trudność do zachowania kontroli nad pojazdem i utrzymania stabilnego toru jazdy. Tak więc wyważanie kół dba o to, by koło miało odpowiednią przyczepność do drogi, zaś samochód poruszał się stabilnie po swoim pasie ruchu.

 3. Oszczędność paliwa: Wyważone koła zmniejszają opór toczenia, co może prowadzić do obniżenia poziomu spalania paliwa. To zaś prowadzi do obniżenia rachunków za paliwo napędowe.

 4. Dłuższa trwałość opon: Jeśli koło jest nieprawidłowo wyważone, to niestety masa ciężkości jest inaczej rozkładana na oponę i felgę. To przyczynić się może do nierównomiernego ścierania się bieżnika na oponie, przez co ogumienie szybciej będzie się zużywać i nadawać do wymiany.

 5. Ochrona elementów zawieszenia: Niewłaściwie wyważone koła są dodatkowym obciążeniem dla elementów układu zawieszenia.

Wszystko więc wskazuje na to, że wyważanie kół to naprawdę ważny proces, o którym warto pamiętać.

zdjecie swiezo wywazonego kola

  Infolinia:

  32 706 10 18