Strona główna>Artykuły>Opony rolnicze>Jak zamienić opony rolnicze?
Jak zamienić opony rolnicze?

Jak zamienić opony rolnicze?

Wybranie zamiennika opony rolniczej nie jest łatwe. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, a nie każdy orientuje się w niej na tyle dobrze, żeby wiedzieć, na jakie opony może zamienić te, które ma w ciągniku.

Opony rolnicze muszą spełniać różne zadania, w zależności od tego, do czego jest wykorzystywany ciągnik. Może on na przykład służyć do pracy w lesie albo w polu i jednocześnie musi jeździć po asfalcie. Dlatego jednym z najważniejszych kryteriów wyboru opon jest określenie przeznaczenia ciągnika. Do jednych zadań opony powinny być wąskie i wysokie, a do niektórych lepsze będą takie, które zapewniają stabilność i są odporne na uszkodzenia. Z przeznaczenia opon wynikają również inne cechy, które są ważne w eksploatacji, na przykład budowa.

Ciągnik wykonujący prace polowe powinien być wyposażony w opony, które mają dużą powierzchnię styku czoła z nawierzchnią, takie, na których można pracować z obniżonym ciśnieniem. To ważna cecha, bo pozwala zmniejszyć nacisk na glebę, a zwiększyć siłę uciągu ciągnika. Do prac w polu najlepsze są opony radialne, które mają elastyczne boczne ściany. Ich opory toczenia są mniejsze, sprawdzają się podczas szybszej jazdy i zapewniają też komfort podczas pracy. Od opon używanych w polu bardzo różnią się te, które stosuje się do pracy w lesie. Las to trudny i wymagający teren, więc opony do ciągnika będą narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego powinny one być solidne i wytrzymałe, muszą też mieć odpowiednią budowę. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się opony diagonalne, ponieważ ich boczne ściany są sztywne, dzięki temu charakteryzują się większą trwałością i odpornością na zniszczenia, świetnie sprawdzają się na nierównościach, nadają się też do pracy na grząskim podłożu. W ciągnikach przeznaczonych do upraw międzyrzędowych stosuje się opony o budowie radialnej, o elastycznych bokach, ale wąskie i wysokie, takie, które zapewnią ciągnikowi jak największą stabilność podczas pracy. Natomiast do transportu najlepsze są opony, które mają jak największą powierzchnię styczności czoła z nawierzchnią.

Żeby właściwie dobrać zamienniki opon rolniczych, poza przeznaczeniem i budową, trzeba znać ich rozmiar. I tutaj spotykamy się z dużym utrudnieniem, bo różne kategorie opon rolniczych mogą być zapisywane w różny sposób, na przykład: 10.50/80-18, 66 x 43.00-25, 480/70R24. To sprawia, że nie jest łatwo się w nich orientować. Dodatkowo, przy dobieraniu odpowiedniego rozmiaru trzeba zwrócić uwagę na kilka innych elementów. Oponę można na przykład zamienić na szerszą lub na węższą, trzeba jednak zachować taką samą średnicę i rzeźbę bieżnika jak w oponie oryginalnej, należy też zwrócić uwagę, czy zostanie zachowane prawidłowe wyprzedzenie napędu w maszynie. Dlatego zachęcamy, żeby przy wyborze zamienników korzystać z tabel, które zostały opracowywane przez specjalistów i z których dowiemy się, na jaki rozmiar i rodzaj możemy wymienić opony standardowe w swoim ciągniku z uwzględnieniem jej przeznaczenia.

  Infolinia:

  32 706 10 18