Opony skuterowe, opony do skuterów

Opony>Opony skuterowe

Opony skuterowe

Opony do skuterów przeznaczone są do jazdy po szosie. Ich zadaniem jest zapewnienie odprowadzania wody i przyczepności w każdych warunkach pogodowych. Duża powierzchnia styku tych opon musi gwarantować stabilność, a liczba zastosowanych warstw, by zapewnić bezpieczeństwo, musi odpowiadać poziomowi eksploatacji pojazdu. Do skuterów o dużej częstotliwości użytkowania, większej masie własnej i bardziej obciążanych podczas jazdy potrzebne są opony o większej wytrzymałości, niż do pojazdów lżejszych, o rzadszym użyciu. Nasi specjaliści służą pomocą w zakresie doboru odpowiednich opon do Państwa skuterów.

Opony skuterowe

 

Na rynku dostępnych jest wielu producentów, oferujących skutery z różnych półek cenowych. Pozwalają dotrzeć do celu szybciej niż samochodem, są idealne do przemieszczania się po zatłoczonych miastach. Wśród wyróżniających się producentów skuterów wymienić można np: Aprilla, Yamahę, Hondę, Kymco jak również polską firmę Romet. Nie brakuje także dostawców dobrej jakości komponentów zamiennych, w tym także opon. Opony do skuterów muszą być przede wszystkim przystosowane do jazdy w cyklu miejskim i spełniać wymogi, dzięki którym sprawdzą się podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Wśród producentów ogumienia również znajdziemy znane i cenione marki. W swoich ofertach modele dla skuterów znajdziemy w grupie Michelin, Bridgestone, Pirelli, Maxxis, Metzeler. 

 

opony do skutera

Wyróżnić możemy opony miejskie do skutera przystosowane do pokonywania krótkich odcinków, przeznaczone do skuterów od 125 do 250 cm3. Często są to opony uniwersalne, wśród których znajdziemy opony dętkowe i bezdętkowe. Możemy je montować na przednią lub tylną oś pojazdu. W ofercie opon skuterowych występują również opony sportowe dedykowane dla modeli wyścigowych. Są to konstrukcje diagonalne, jak i radialne. Zwykle znajdziemy tu opony bezdętkowe, które zapewniają możliwie najlepsze osiągi skuterom. W każdym z tych przypadków najważniejsza jest odpowiednia przyczepność, a także maksymalna skuteczność hamowania. Modele dedykowane do skuterów wyścigowych oferują bardzo dobrą przyczepność, wysoką możliwą prędkość maksymalną i przyspieszenie.

Jakie opony do skutera dętkowe czy bezdętkowe

Często stajemy przed wyborem między oponami bezdętkowymi a dętkowymi. Opony bezdętkowe oznacza się skrótem TT (tube type), natomiast opony bezdętkowe TL (tubeless). Rodzaj potrzebnych opon najlepiej zweryfikować sprawdzając przetłoczenia na starych oponach. W przypadku braku opon bądź nieczytelnych informacji dane o zalecanym typie opony powinny być umieszczony na feldze. Opony bezdętkowe, zazwyczaj cechują się mniejszą masą dzięki temu pozwalają uzyskać większe osiągi, choć w przypadku skuterów aspekt ten nie będzie zauważalny podczas codziennej jazdy. 

Oznaczenie opony do skutera

Na każdej oponie znajduje się oznaczenie pod postacią cyfr i liter. Rozmiar opony oznaczony jest trzema liczbami np. 180/55/17, gdzie:

 • 180 oznacza szerokość opony w mm
 • 55 to profil opony wyrażony w procentach, a zatem profil opony wynosi 55% szerokości
 • 17 jest to rozmiar felgi podany w calach
 • Symbol „-” oznacza konstrukcję diagonalną lub „B” - diagonalną opasaną. Opona diagonalna lepiej tłumi nierówności i jest odporna na uszkodzenia (idealna na bezdroża). W oponach oznaczonych symbolem „B” wykorzystuje się więcej niż dwie warstwy włókien, w ten sposób poprawiając ogólną wytrzymałość opony. Radialna za to nie odkształca się przy wysokich prędkościach i zapewnia większą stabilność jazdy w zakrętach;
 • DOT oznacza, że opona jest zgodna z przepisami wydanymi przez Ministerstwo Transportu USA i Kanady. Cyfry następujące po “DOT” oznaczają datę produkcji opony. Pierwsza liczba to tydzień, a druga to rok. Zapis DOT1520 oznacza, że opona została wyprodukowana w 15 tygodniu 2020 roku;
 • Indeks prędkości oznaczony literami od J do W. Literze J odpowiada 100 km/h, a W 270 km/h. Modele przeznaczone do skuterów mieszczą się zazwyczaj między J a Q (160 km/h);
 • Indeks nośności, określony liczbowo od 20 (80 kg) do 89 (580 kg). W skuterach mieści się ona zazwyczaj między 30 (106 kg) do 55 (218 kg);
 • Oznaczenie TL to znak, że opona jest dętkowa, a TT, że bezdętkowa.

Docieranie opon skuterowych

Nowe opony do skutera tak samo jak opony motocyklowe wymagają dotarcia czyli usunięcia warstwy substancji powstała na jej powierzchni podczas procesu produkcyjnego. Najszybciej docieramy górny pasek opony przeważnie nastepuje to po 40km, boki opon do skutera wymagają pokonania wiekszej liczby kilometrów do starcia tej śliskiej warstwy. Zwykle cały okres docieranie opon to około 350 km.

Typ opon do skutera

 • Opony sportowe dla skuterów to oopony przeważnie o budowie radialnej liczą się najlpesze osiągi i największa przyczepność. Nie są to opony zalecane na deszcz bo posidają mała liczbą nacięć. Rzeżba bieżnika jest raczej gładka
 • Opony turystyczne dla skuterów to opony które mają bardziej zróżnicowany blok bieżnika mają bardzo dobra parametry przyczepności na suchej nawierzchni ale również na mokrej spisują się świetnie dzięki wystepującym lamelką.
 • Opony do skutera zimowe. Skuter jako praktycznie jedyny pojazd z jednośladów porusza się w warunkach zimowych. Dlatego została stworzona grupa opona zimowych do skutera. Opony te charakteryzują się specjalnym bieżnikiem opony składającym się z bloków bieżnika z lamaelkami które gwarantują przyczepnośc w warunkach zimowych.

 

Gdy już dobierzemy odpowiednio opony do naszego skutera warto przyjrzeć się jeszcze jednej bardzo istotnej sprawie a mianowicie należy dobrać odpowiednie ciśnienie do opon. Prawidłowe ciśnienie ma wpływ na drogę hamowania, przyczepność oraz na zużycie paliwa. W przypadku opon dętkowych, konieczne jest kontrolowanie ciśnienia w oponach najlepiej raz w tygodniu. 
Popularne Rozmiary Opon

Sklep internetowy hurtopony.pl poleca nowe opony do Twojego pojazdu. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane rozmiary opon w kategorii skuterowe. Polecamy markowe opony jak i również tanie opony wysokiej jakości. Każda opona sprzedawana w naszym sklepie internetowym posiada wszelkie atesty i normy wymagane na terenie Uni Europejskiej.
opony 300-10opony 100/80-10
opony 350-10opony 120/70-10
opony 130/90-10opony 130/70-13

  Infolinia:

  32 706 10 18


Ustawienia

W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Analityka

Pliki cookie umożliwiają gromadzenie anonimowych informacji dotyczących aktywności użytkowników na stronie, co przekłada się na możliwość ciągłego doskonalenia naszego serwisu i sprawienia, że korzystanie z niego staje się bardziej intuicyjne.

Marketing

Analizujemy Twoje przeglądane treści i zakupy na naszej stronie, aby lepiej dostosować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań. Dzięki temu prezentujemy Ci reklamy, które są bardziej przydatne i interesujące z Twojej perspektywy.