Strona główna>Artykuly>Opony do quadów nie są pancerne

Opony do quadów nie są pancerne

Opony do quadów nie są pancerne

Opony do quadów wbrew swojej nazwie ATV czyli all terrain vehicle nie są pancerne. Trudny teren w połączeniu z brakiem umiejętności jeźdźca, szybko i bezlitośnie eliminuje z użytku elementy systemu jezdnego quada jakim są opony. Quady to czterokołowe motocykle, przeznaczone do pokonywania bezdroży, bardzo popularne wśród miłośników sportów ekstremalnych i organizatorów imprez integracyjnych. Quady są stosunkowo małe ale posiadają ale posiadają bardzo silne silniki, duże koła i na pierwszy rzut oka wydają się niezniszczalne. Nic bardziej mylnego.

Quad jak każdy inny pojazd narażony jest na uszkodzenia podwozia, i to właśnie na trudnym terenie, do którego jest przeznaczony. Opony do quadów narażone są w dużym stopniu na zużycie i uszkodzenie, niż opony pojazdów poruszających się wyłącznie lub prawie wyłącznie po jezdniach. Każda opona nawet najdroższa i najwyższej jakości może ulec uszkodzeniu i to w najmniej spodziewanym momencie. Quady mają bardzo cienkie i lekkie opony, muszą być lekkie, ponieważ zaprojektowane są pod ciężar 150-200 kg. Ponadto mają inną wytrzymałość, inne ciśnienie robocze (0,35 bara), zupełnie inne niż w samochodach terenowych i osobowych. Cieńsza opona jest łatwiejsza do uszkodzenia w trudnym terenie. Dlatego najczęściej dochodzi do uszkodzeń, najczęściej w strefie bieżnika, spowodowanych gwoździami, ostrymi kamieniami czy korzeniami. Kierowca manewrując w trudnym terenie nie ma szans na zauważenie gwoździa, kawałka ostrego przedmiotu czy kamienia. Wystarczy zwykły pech i dziura gotowa.

Najczęstsze uszkodzenia występujące w oponach do quadów to przede wszystkim rozdarcia, rozdarcia boczne, przebicia, istotne nacięcia na powierzchni bieżnika. Nie wszystkie uszkodzenia można naprawić, każde uszkodzenie zaczynające się od boku rzeźby bieżnika jest praktycznie nienaprawialne. Jeśli uszkodzenia są stosunkowo niewielkie i znajdują się w rejonie powierzchni bieżnika, można skorzystać z zestawu do łatania w terenie. Takie rozwiązanie jest tylko tymczasowe, nie należy kontynuować jazd na długim i morderczym odcinku po takiej naprawie, tylko szybko dostarczyć opony do wulkanizatora.

Najważniejsza czynność jaką powinniśmy wykonać aby uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń jest odpowiednia dbałość o opony. O ile nie można przewidzieć zdarzenia losowego w rodzaju złośliwego gwoździa czyhającego na drodze quada, to pewną grupę przyczyn niszczenia opon można wyeliminować. Opony do quada mogą otrzymać szansę na życie, jeśli ich użytkownicy będą o nie po prostu dbali.

  Infolinia:

  32 706 10 18