Strona główna>Artykuly>Jak dobrać opony do pojazdu

Jak dobrać opony do pojazdu

Jak dobrać opony do pojazdu

Dobór odpowiednich opon to nie lada wyzwanie, zarówno dla długoletnich kierowców, jak i młodszych amatorów motoryzacji. Oprócz zakupu opon dostosowanych do warunków pogodowych, warto zwrócić uwagę na ich rozmiar, który odpowiednio dobrany, pozwoli w pełni cieszyć się z jazdy. Poniżej przedstawiamy porady, jak znaleźć odpowiedni rozmiar opon do samochodu.

 

Możesz również przejść od razu na nasz konfigurator doboru opon do samochodu. i tam spróbować odnaleźć po modelu swojego samochodu pasujące opony.

Gdzie szukać informacji o odpowiednim rozmiarze opon?

Istnieje wiele sposobów na odczytanie rozmiaru opon przeznaczonych do danego typu samochodu. Można tego dokonać na podstawie danych technicznych samochodu, informacji od specjalisty czy za pomocą wyszukiwarki internetowej.

Jeśli nie mamy instrukcji pojazdu, gdzie w rozdziale specyfikacji technicznych można znaleźć tę informację, to warto zacząć od dokładnych oględzin samochodu, a nawet samych opon w celu odnalezienia danych. Jeśli mamy dobrze dobrane opony letnie, bądź zimowe, to przy dobieraniu nowych opon warto oprzeć się o indeksy z tych poprzednich.

Dane techniczne samochodu, w tym rozmiar opon, umieszczone są także na klapce wlewu paliwa, na naklejce umieszczonej na słupku drzwi kierowcy czy naklejce w schowku od strony pasażera. Jak widać, sam pojazd jest prawdziwą kopalnią wiedzy na temat zalecanego rozmiaru opon.

opony do pojazdu

 

Kolejną metodą na uzyskanie koniecznych informacji jest skorzystanie z porady profesjonalisty. Diler marki samochodów, wulkanizator oraz producent opon dysponują danymi, które pozwolą na dobranie odpowiedniego zestawu opon.

Opony i ich rozmiary można dobrać także przez Internet. W serwisach internetowych, a także na stronie producenta opon znajdują się tabele ich rozmiarów, ale również coraz większą popularnością cieszą się konfiguratory opon. Wówczas w oparciu o podstawowe dane samochodu, takie jak marka czy typ podwozia, zostanie skonfigurowana propozycja z oponami. Można również użyć funkcji suwaka cenowego czy klas opon, by możliwie jak najlepiej dopasować produkty do oczekiwań użytkowników.

 

 

Co oznaczają podane symbole?

Rozszyfrowanie symboli dotyczących ogumienia nie jest proste. Dlatego poniżej przedstawiamy rzeczywisty przykład, który umożliwi zrozumienie danych dotyczących opon.

Dane w przypadku opon 175/55 R15 są następujące:

  • 175 - szerokość opony wyrażona w milimetrach, czyli w tym przypadku będzie to 175 mm. Jest to wartość mierzona pomiędzy bokami opony.
  • 55 - profil (wysokość boku) - nie jest wprost wyrażony. Jest to wartość mierzona jako udział procentowy w szerokości opony, tak więc 175 mm*0,55% daje nam 96,25 mm.
  • R - litera ta oznacza typ ogumienia. Wróżniamy dwa typy: radialne (oznaczane jako R) oraz diagonalne (D). Wiąże się to z techniką produkcji ogumienia.
  • 15 - średnica osadzenia, czyli inaczej rozmiar felgi, wyrażony w calach. Wielkość mówi nam o tym, na jaki rozmiar felgi pasuje dana opona. Tutaj pasuje na felgę 15 cali.

 

Przyjmuje się, że opony do samochodu mogą być dobrane maksymalnie o poziom niżej, by zachować bezpieczeństwo i komfort jazdy. Należy też pamiętać, by nie przesadzać z rozmiarem opon, ponieważ nie mogą one znacząco wystawać poza karoserię samochodu. Zatem najlepiej stosować się bezpośrednio do umieszczonych informacji przez producenta na oponach, bądź w instrukcji obsługi pojazdu.

dobór opon do pojazdu

 

Kiedy należy zdecydować się na wymianę opon?

Po ustaleniu homologowanego rozmiaru opon i poznaniu specyfikacji, należy odpowiedzieć na pytanie: kiedy zdecydować się na ich wymianę? Istnieje kilka przypadków, w których wymiana ogumienia jest konieczna ze względu na komfort jazdy, ale i przede wszystkim bezpieczeństwo podróży.

Oto one:

  • Zmiana pory roku z letniej na zimową i na odwrót. Wówczas należy zdecydować się na wymianę opon ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Opony letnie nie poradzą sobie na oblodzonym asfalcie, opony zimowe z kolei nie spełnią swego zadania latem.
  • Stan ogumienia. Jeżeli na oponie występują pęknięcia, których wulkanizator nie ma możliwości naprawić, należy zdecydować się na jej wymianę. Jest to bardzo istotne ze względu na bezpieczeństwo podróży, ponieważ zapobiega niespodziewanemu pęknięciu ogumienia w trasie, które uniemożliwia dalszą jazdę.
  • Wysokość bieżnika poniżej przyjętej normy. Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury ta wysokość wynosi 1,6 mm, jednak w praktyce utarło się, że dla opon letnich optymalną wysokością jest 3 mm, natomiast opony zimowe są sprawne do momentu, w którym bieżnik utrzymuje się na poziomie powyżej 4,6mm.
  • Żywotność opon. Jeżeli na ogumieniu kół występuje informacja, że ich rok produkcji miał miejsce ponad 6 lat temu, warto zainwestować w nowe opony, ponieważ obecne już dawno straciły swoje właściwości z momentu produkcji.
  • Gdy kupujemy samochód z rynku wtórnego i nie jesteśmy pewni co do stanu technicznego opon.

 

opony

 

 

Ne masz czasu na szukanie pasujących opon skorzystaj z naszego konfiguratora opon do pojazdu

 

Konfigurator opon

 

 

  Infolinia:

  32 706 10 18