Opony>Artykuły>Opony rolnicze>Jakie opony wybrać do ciągnika i na co warto zrócić uwagę przy doborze ogumienia do maszyn rolniczych ?
Jakie opony wybrać do ciągnika i na co warto zrócić uwagę przy doborze ogumienia do maszyn rolniczych ?

Jakie opony wybrać do ciągnika i na co warto zrócić uwagę przy doborze ogumienia do maszyn rolniczych ?

Prawidłowy dobór opon do ciągnika rolniczego może mieć duże znaczenie w trakcie pracy na roli.Opony do ciągnika mogą być wykonane w odmienny sposób, dzięki czemu są dostosowywane do różnego rodzaju prac, jakie będziemy wykonywać. Warto więc wybrać odpowiedni typ opony, aby zapewnić sobie najwyższą efektywność oraz bezpieczeństwo realizowanych zadań.

Przy doborze opon należy zwrócić uwagę na:

Rozmiar

Indeks nośności

Prędkość maszyny na utwardzonej drodze

Maksymalna ładowność

Po jakim terenie i na jakiej glebie będzie poruszać się maszyna rolnicza

Więc jak dobrać opony do ciągnika?

Na początku powinniśmy wiedzieć co oznaczają poszczególne cyfry i litery , które widnieją na oponach. Opony Rolnicze o budowie diagonalnej na przednią oś stosuje się oznaczenie w postaci szerokość opony-średnica obręczy np.12-24 oznacza oponę o szerokości 12 cali przeznaczoną do średnicy felgi 24.Jeśli opona jest do ogólnego zastosowania oznacza się przez szerokość opony w calach-profil wysokość oraz typ budowy i średnicy obręczy.Przykładowo 12/80-15 oznacza szerokość 12 profil 80 z budową diagonalną na felgę o średnicy 15. Opony o budowie radialnej posiadają oznaczenie R przy rozmiarze przykładem może być 14.9R28.

Opony Niskoprofilowe

To opony o wiele bardziej uniwersalne i sprawdzają się w małych i średnich ciągnikach.Zapewniają bardzo dobrą przyczepność pojazdu do równego podłoża przy uprawie roślin. Tego typu modele są bardziej stabilne przy pokonywaniu zakrętów.Minusem opon niskoprofilowych jest to że nie tłumią dobrze hałasu, co może obniżać komfort pracy podczas prowadzenia tak głośnych pojazdów.

opona rolnicza niskoprofilowa

Opony Wysokoprofilowa

sprawdzą się w przypadku bardzo dużych ciągników. Dobrze tłumią dźwięki oraz wibracje i wstrząsy, co chroni zawieszenie ciągnika. Są dobrze odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo skutecznie zabezpieczają felgi przed uszkodzeniami. Opony tego typu działają sprawnie na nierównych powierzchniach. Są wytrzymałe i stosunkowo tanie.

opona rolnicza niskoprofilowa

Opony Diagonalne

wykonane są przynajmniej z dwóch warstw gumowanych nici osnowy,które są ułożone skośnie względem siebie pod kątem. Opony wykonane są z mocnych i sztywnych materiałów, dzięki temu słabiej wypadają pod względem warunków trakcyjnych podczas jazdy po łuku. Są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardziej

opona rolnicza niskoprofilowa

tłumią drgania, jednak nie można na nich rozwijać zbyt wysokich prędkości.Opony te wymagają wysokiego ciśnienia. Tego typu opony są polecane dla ciągników, które będą pracować przy trudnych warunkach terenowych, które wymagają wytrzymałego ogumienia.

Opony Radialne

pozwalają na równomierne rozłożenie siły jaką wywiera ciągnik na podłoże.Opony tego typu sprawdzają się podczas deszczu są one stabilniejsze podczas wilgoci.Są bardziej przyczepne i zapewniają mniejszy opór toczenia.Zaletami opon radialnych jest większa nośność, możliwość przeniesienia

opona rolnicza niskoprofilowa

większych sił bocznych, lepszy komfort jazdy na równych drogach wynikający z mniejszej sztywności czy lepsza przyczepność na mokrej nawierzchni.

Co zrobić by wydłużyć żywotność opon do maszyn rolniczych?

monitorować luzy na drążkach i zużytych łożyskach zwrotnic.Jeśli są luzy to może objawiać się niewłaściwym nachyleniem kół w stosunku do gruntu, przez co opony zdzierać będą się szybciej szczególnie przednie.

Kontrola ciśnienia w oponach - należy sprawdzać manometrem minimum raz w miesiącu. Ważne jest utrzymywanie wskaźnika na prawidłowym poziomie.Optymalna wartość jest podana na oponie.

Poprawne przechowywanie opon.Warunki te są bardzo istotne.Opon nie można narażać na bezpośrednie oddziaływanie warunków atmosferycznych, wysokie temperatury.

Producenci opon również opisują parametry użytkowania opony one uwzględniają jak rodzaj pracy lub masa traktora czy jego prędkość. Jeśli trzymamy się zaleceń producenta wydłuży się czas eksploatacji opony.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami przygotowanymi przez HURTOPONY, w których zdobędziesz niezbędą wiedzę potrzebną do zakupu opon oraz rady dotyczące ich eksploatacji.

  Infolinia:

  32 706 10 18