Strona główna>Opony zimowe

Opony zimowe

Opony zimowe kupuje się głównie w porze jesienno-zimowej czyli w okresie od listopada do marca. Należy jednak pamiętać, że ogumienie na zimę powinno się zakładać gdy po prostu temperatura spadnie już na stałe poniżej 6 st. C. Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej tej właśnie granicy, typowe letnie ogumienie twardnieje i mocno ogranicza się ich przyczepność. Ogumienie na sezon zimowy jest specjalnie zaprojektowane, by poniżej 6 st. C nie twardniało, zachowując właściwości trakcyjne. Taka opona ma zapewnić samochodowi wystarczającą przyczepność zarówno podczas opadów śniegu jak i lekkiego lodu, a dzieje się to również przy zastosowaniu zwiększonej liczby lamelek bieżnika. Lamelki (poprzeczne albo podłużne nacięcia na bieżniku) mają za zadanie zapewnić skuteczne odprowadzanie wody oraz dobrą przyczepność na powierzchni pokrytej śniegiem.

Oponę zimową jak sama nazwo mówi zaleca się używać wyłącznie w warunkach zimowych. Należy pamiętać, że stosowanie takiego ogumienia w okresie letnim nie jest ani bezpieczne ani ekonomiczne. W warunkach drogowych typowo jesiennych, zimowe opony charakteryzują się dłuższą drogę hamowania oraz większym oporem toczenia co oznacza większe zużycie paliwa w naszym aucie.

Pamiętajmy by nasze opony były utrzymane w znakomitej kondycji. Zalecamy zakładać oponę o min. 3,5 mm głębokości bieżnika by zachować jej jak najlepsze właściwości trakcyjne.

  Infolinia:

  32 706 10 18