Strona główna>Artykuly>Jak wybrać opony motocyklowe? Dobór odpowiedniego typu i rozmiaru

Jak wybrać opony motocyklowe? Dobór odpowiedniego typu i rozmiaru

Jak wybrać opony motocyklowe? Dobór odpowiedniego typu i rozmiaru

Większość dyskusji na temat opon dotyczy konieczności zmiany ogumienia z letniego na zimowe. Przez dominujący spór rzadko wspomina się o miłośnikach jednośladów i ich dylematach. Oto kilka porad dla motocyklistów, które pomogą dobrać właściwe opony motocyklowe.

Jakość opon motocyklowych wiąże się nierozerwalnie z kwestią bezpieczeństwa na drodze. Miłośnicy szybkiej jazdy także powinni dokładnie zapoznać się z informacjami na temat doboru opon. Od ich właściwości będzie zależało, czy uda się osiągnąć znaczne prędkości w różnych warunkach. Utrzymanie stabilności na drodze jest trudniejszym zadaniem w przypadku motocyklu. Jak zatem podjąć właściwą decyzję?

opony motocykl

Podstawowe informacje

Wybór opon motocyklowych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju pojazdu. Posiadacz enduro będzie zainteresowany kupnem opon w innym rozmiarze niż właściciel power cruisera czy skutera. Różnicę widać już na pierwszy rzut oka. Więcej informacji należy szukać na bocznej ściance opony. Symbolem “-” oznaczone jest ogumienie diagonalne (np. 120/90-17 TT 64S). To produkty przystosowane do montażu w chopperach, cruiserach i enduro. Nieco inne są opony diagonalne opasane. Wówczas odczytać można literę “B” (bias belted), a ten typ jest swoistym kompromisem między oponą diagonalną a radialną. Wyróżnia ją dodatkowe opasanie co najmniej dwiema krzyżującymi się warstwami.

opony motocykl

Dla cięższych motocykli zarezerwowane są opony radialne. Ich charakterystyczną cechą jest nietypowa konstrukcja osnowy z ułożeniem promienistym. Korby są ułożone radialnie, czyli pod kątem prostym i stąd nazwa rodzaju. Stosuje się w nich opasanie ze stali, co wzmacnia wytrzymałość na obciążenia i zwiększa przyczepność. Opona staje się sztywna, więc lepiej trzyma się jezdni. Ponadto wolniej ulega przegrzaniu, dlatego jest montowana w motocyklach przeznaczonych do szybkiej jazdy. Opony radialne są oznaczane literą “R”.

Jak odczytać oznaczenie opony motocyklowej?

Pozostałe parametry są nie mniej istotne. Dla osoby, która po raz pierwszy styka się ze specyfikacją ogumienia, dane producenta mogą być nieco enigmatyczne. Ciąg cyfr i liter jest jednak prosty do odczytania i interpretacji. Wówczas dobór opony będzie wyjątkowo prosty, o ile dobrze zna się własny pojazd.

W podanym powyżej przykładowym oznaczeniu (dla przypomnienia: 120/90-17 TT 64S), pierwsza liczba informuje o szerokości opony. Stosunek wysokości do szerokości nazywany jest mianem profilu i w tym przypadku wynosi 90. Średnica podana w calach wynosi 17. Wiadomo już, że jest to opona diagonalna, lecz co oznaczają następne dwie litery?

opony motocykl

Określają one, czy opony motocyklowe są dętkowe (TT - Tube Types), czy bezdętkowe (TL - Tubeless). Ostatnia informacja sygnalizuje maksymalne obciążenie opony przy założeniu, że jest w pełni napompowana. Wartość tę nazywa się indeksem nośności. Jeśli wynosi 64, to maksymalne obciążenie równa się 280 kg. Parametr na samym końcu, ponownie oznaczony literą, wskazuje maksymalną prędkość, jaką można osiągnąć. Dla indeksu prędkości S jest to 180 km/h i dotyczy tzw. standardowych opon.

Dobra opona to nie wszystko

Jeżeli uda się dopasować właściwą oponę, to przed wyruszeniem w daleką trasę trzeba jeszcze pamiętać o spełnieniu kilku powinności. Po pierwsze, należy sprawdzić ciśnienie w oponach jednośladu. Dobry producent zawsze informuje nabywców o właściwym poziomie ciśnienia i do tych zaleceń powinno się stosować. Poza tym nową oponę trzeba “dotrzeć”, czyli przejechać kilka prostych odcinków o łącznej długości 200-300 km. Wtedy zwiększy swą wytrzymałość i lepiej będzie zachowywać się w czasie trudniejszych manewrów.

Wybór odpowiedniej opony początkowo jawi się jako trudne zadanie. Dostosowanie wszystkich zmiennych nie jest faktycznie proste, lecz w przypadku wątpliwości zawsze warto dopytać sprzedawcę o szczegóły oraz szukać produktów w różnych miejscach. Dzięki porównaniu można zyskać nie tylko wiedzę, ale także upewnić się, czy ten znaczny wydatek nie będzie marnotrawstwem pieniędzy.

  Infolinia:

  32 706 10 18