Opony>Artykuły>Opony osobowe>Wystrzał opony podczas jazdy jak się zachować
Wystrzał opony podczas jazdy jak się zachować

Wystrzał opony podczas jazdy jak się zachować

Wystrzał opony - jak poprawnie zareagować w sytuacji zagrożenia?

Wiosną 2016 roku głośno było o wypadku w prezydenckiej limuzynie. Wystrzał opony - choć wciąż mało poruszany temat, może się przytrafić każdemu z nas. Przy małej prędkości nie ma dużego zagrożenia i osoba, która nie wpadnie w panikę, jest w stanie wyjść z tej sytuacji bez szwanku. Jednak sprawa się komplikuje przy wysokiej prędkości. Zobacz, jak poprawnie zareagować, aby uniknąć zagrożenia.

Prawdę mówiąc, każdy wystrzał opony jest groźny - niezależnie od tego, która z nich będzie tą felerną, łatwo jest poczuć co się wydarzyło. Wystrzał przedniej opony poczujesz początkowo w ciągnięciu kierownicy. Samochód zacznie znosić na stronę z uszkodzoną oponą. Wystrzał tylnej - poprzez siedzisko fotela - charakterystyczny jest gwałtowny rzut, porównywalny do prowadzenia auta po bardzo śliskiej nawierzchni.

Jakie są przyczyny wystrzału opony?

Zasadniczym pytaniem jest te związane z przyczyną wystrzału. Nie tylko stara, źle przechowywana opona daje duże prawdopodobieństwo, ale nawet powierzchnia, przeszkody mogą się przyczynić do pęknięcia. Prowadzenie na niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu również przyczynia się do wystrzałów, podobnie jak wada fabryczna samej opony czy usterka układu hamulcowego, która będzie się przyczyniać do przegrzania koła.

Przyczyny jak i samą definicję już znamy, ale co robić, gdy w naszym samochodzie wybuchnie opona? Przede wszystkim należy zachować spokój i opanowanie i dalej stosować się do porad:

  • prawidłowe trzymanie kierownicy (dwoma rękoma) pozwoli na szybką i prawidłową reakcję przy wystrzale opony,
  • łagodnie puszczać pedał gazu, nie natychmiastowo, ponieważ zaburzy się równowagę auta,
  • nie naciskać pedału hamulca, ponieważ zacznie ściągać mocniej w bok,
  • niech auto samo wytraci prędkość, hamowanie pedałem można rozpocząć przy 40 km/h,
  • można delikatnie zaciągnąć hamulec ręczny, ale tylko gdy wybucha przednia opona.

Choć sytuacja wydaje się bardzo trudna, jest do opanowania. Ważna jest prawidłowa reakcja, zachowanie zimnej krwi i przezwyciężenie lęku psychicznego.

  Infolinia:

  32 706 10 18


Ustawienia

W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Analityka

Pliki cookie umożliwiają gromadzenie anonimowych informacji dotyczących aktywności użytkowników na stronie, co przekłada się na możliwość ciągłego doskonalenia naszego serwisu i sprawienia, że korzystanie z niego staje się bardziej intuicyjne.

Marketing

Analizujemy Twoje przeglądane treści i zakupy na naszej stronie, aby lepiej dostosować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań. Dzięki temu prezentujemy Ci reklamy, które są bardziej przydatne i interesujące z Twojej perspektywy.