Opony>Artykuły>Opony osobowe>Opony przyszłości już dzis
Opony przyszłości już dzis

Opony przyszłości już dzis

Czołowi producenci prześcigają się we wprowadzaniu do swoich opon innowacyjnych technologii, zwiększających bezpieczeństwo, komfort jazdy, oszczędność oraz zmniejszających przykre konsekwencje dla środowiska.

Cyberopona Pirelli

Firma Pirelli stworzyła system ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) oraz rozszerzyła go o połączenie z siecią 5G. Dzięki stałemu i błyskawicznemu odczytywaniu informacji drogowych, pojazd wyposażony w Pirelli Cyber Tire oraz podłączony do sieci 5G jest w stałym kontakcie z innymi pojazdami w okolicy. Informacje zebrane przez specjalny czujnik cyberopony, pozwalą na stałą kontrolę infrastruktury drogowej, wskażą innym kierowcom zagrożenia związane m.in. z aquaplaningiem, czy oblodzeniem. Dane przesyłane przez oponę i analizowane przez system elektroniczny, pozwolą na dostosowanie układu kierowniczego i systemów asystujących kierowcy, zwiększą bezpieczeństwo pasażerów, poprawią komfort jazdy i osiągi pojazdu.

Prezentacja nowoczesnego serwisu ADAS, zorganizowana przez Pirelli, Ericsson, Audi, Tim, Italdesign i KTH, odbyła się w Turynie, na dachu budynku Lingotto. Cyberopona firmy Pirelli, dzięki wewnętrznym czujnikom, dostarczyć ma w przyszłości danych o przejechanych kilometrach, obciążeniu dynamicznym oraz o sytuacjach zagrożenia, kryjących się w nawierzchni drogi, wpływających na przyczepność ogumienia i bezpieczeństwo jazdy.

Opona cyfrowa, wyposażona w sensory i czujniki jest częścią strategii "Perfect Fit" firmy Pirelli. Strategia ta skupia się na stworzeniu i udoskonaleniu produktów i usług, spełniających potrzeby producentów samochodów, całych flot pojazdów oraz indywidualnego kierowcy. Personalizowane rozwiązania przybliżają przewidywane przez ekspertów zmiany w mobilności XXI wieku.

Rozwiązaniem dedykowanym miłośnikom tzw. track day jest cała linia opon wyposażonych w czujniki P Zero Trofeo, monitorująca ciśnienie oraz temperaturę ogumienia w czasie rzeczywistym, a po zestawieniu informacji z danymi telemetrycznymi, przekazuje kierowcom wskazówki, w jaki sposób mogą poprawić swoje osiągi na drodze podczas wyścigu.

Digitalizacja opon Yokohamy

Yokohama opracowuje rozwiązania, mające na celu wykorzystanie cyfrowych czujników w oponach do stałego monitorowania zużycia ogumienia oraz analizy warunków na drodze, jako uzupełnienie systemu monitorowania poziomu ciśnienia wewnątrz opon. Jest to część strategii Yokohamy - CASE: Connected, Autonomous, Shared & Services (skrót od wspólnego użytkowania samochodów i usług powiązanych) oraz Electric (e-samochodów). Stanowi ona rewolucyjny system w świecie opon oraz ogromne udogodnienie dla serwisów samochodowych oraz samych kierowców.

Dla przyspieszenia realizacji tego projektu, Yokohama połączyła siły z Alps Alpine, międzynarodową korporacją pochodzącą z Japonii, która opracowuje i produkuje komponenty elektryczne, a także jest liderem w branży sprzętu samochodowego: car audio i wideo.

Podstawą całego systemu jest szczegółowa kontrola stanu ogumienia. Ma to decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa pasażerów busów i samochodów ciężarowych, lepszej wydajności pojazdów, mniejszego zużycia paliwa, a w konsekwencji - ochrony środowiska. System stworzony przez Yokohamę oraz Alps Alpine umożliwia sprawdzenie całej historii użytkowania opon (oraz innych informacji o pojeździe), co daje pełną kontrolę użytkownikom oraz ułatwia planowanie przeglądów, a także przyczynia się do szerszego wykorzystania opon bieżnikowanych.

Innowacyjne rozwiązania Continentala

Zaprezentowane przez Continental rozwiązanie Conti C.A.R.E. (Connected. Autonomous. Reliable. Electrified., czyli: Połączony. Autonomiczny. Niezawodny. Zelektryfikowany.) umożliwia odczytywanie przez czujniki, znajdujące się wewnątrz konstrukcji opony, parametrów takich jak: temperatura, ciśnienie, głębokość bieżnika, ewentualne uszkodzenia opony.

System Continentala umożliwi automatyczną regulację ciśnienia wewnątrz opon, nawet w momencie, kiedy pojazd porusza się po drodze. W oponach Continental DynamicPressure zmianami ciśnienia sterują mikroprocesory, a regulacja następuje za sprawą działania mikro-sprężarek, wbudowanych w koło. Nawet niewielkie sprężarki mogą w wystarczającym stopniu zwiększać lub zmniejszać ciśnienie wewnątrz opony, ponieważ różnice ciśnienia dla danych parametrów (sportowe/ ekonomiczne/ komfortowe) to jedynie kilka dziesiątych bara.

Technologia  PressureProof to innowacyjny system aktywnej regulacji ciśnienia wewnątrz opon za pomocą wbudowanych w koła pomp odśrodkowych. W momencie przyspieszania, siła odśrodkowa w obręczy działa na pompę w taki sposób, że wytwarza sprężone powietrze. Pozwala to na utrzymanie idealnego poziomu ciśnienia w oponach, co trwale obniża emisję CO2 w pojazdach spalinowych, a w elektrycznych wydłuża odstęp czasu między kolejnym ładowaniem.

Dzięki technologii PressureBoost, nadmiar sprzężonego powietrza, magazynowany w zintegrowanym zbiorniku, może zostać wykorzystany do niezbędnego dostosowania ciśnienia wewnątrz opon podczas różnych sytuacji na drodze.

System Continentala usprawni użytkowanie pojazdów - szczególnie tych, które muszą być w ruchu praktycznie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a każdy ich przestój wiąże się ze stratą finansową.

  Infolinia:

  32 706 10 18