Opony>Artykuły>Opony osobowe>Czy warto wybrać opony bieżnikowane.
Czy warto wybrać opony bieżnikowane.

Czy warto wybrać opony bieżnikowane.

Czym są opony bieżnikowane?

Bieżnikowanie opony to zabieg pozwalający na odzyskanie pierwotnych własności zużytego modelu poprzez nałożenie nowego bieżnika w miejsce starego lub jego pogłębienie w przypadku mocnego wyeksploatowania.

Każda opona składa się z dwóch elementów - karkasu i bieżnika. Karkas tworzy korpus konstrukcji, na który w procesie wulkanizacji zostaje nałożona wierzchnia warstwa gumy - bieżnik. W przypadku nowej opony jego wysokość wynosi 8/9 mm, lecz z biegiem czasu wartość ta maleje. Polskie prawo dopuszcza użytkowanie gumy do osiągniecia granicy 1,6 mm.

Żeby opona nadawała się do regeneracji, musi mieć jednak bieżnik co najmniej 2/3 mm. Niedopuszczalne są też uszkodzenia ściany bocznej, wybulenia czy przecięcia wskazujące na złą kondycję stalowych warstw opony. Dla producentów "nalewajek" znaczenie ma też wiek. Przeważnie wykorzystują modele nie starsze niż 3/4 lata.

Opony bieżnikowane

Wady opon biżnikowanych

Opony nadlewane
  • Bieżnikowanie sprawia, że nieznacznie rośnie prawdopodobieństwo usterki. Nie chodzi o sam bieżnik, ale osnowę opony - karkas jest bardziej narażony na uszkodzenie zewnętrzne.

  • Niewielkim spadkiem komfortu. W porównaniu do opon seryjnie nowych, bieżnikowane okazują się być nieco głośniejsze.

  • Zależności od samochodu i stylu jazdy można również odczuć niewielką różnicę pod względem prowadzenia auta.

  • W przypadku opon odnawianych wzrasta ryzyko poważnego ich uszkodzenia podczas kolizji.

Zalety opon bieżnikowanych

  • Ekologia - Ten czynnik zdecydowanie wpływa na korzyść opon bieżnikowanych. Proces regeneracji znacznie mniej obciąża środowisko niż wyprodukowanie nowego krążka. Z punktu widzenia ekologii ich kupno ma zalety.

  • W stosunku do klasycznych modeli mogą być tańsze nawet o 40%. Patrząc tylko na cenę, regenerowane gumy wygrywają.

  • poprawiona przyczepność i zmniejszone ryzyko zjawiska aquaplaningu (utrata przyczepności na mokrej nawierzchni). Dzieje się tak, ponieważ opony bieżnikowane często mają odlewany głębszy bieżnik niż seryjne modele. Bieżnikowanie pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji, ponieważ dane modele można poddawać odlewaniu bieżnika kilkukrotnie.

Opony refabrykowane

  Infolinia:

  32 706 10 18