Opony>Artykuły>Opony osobowe>Jedziesz na wakacje samochodem. Sprawdź opony oraz stan pojazdu.
Jedziesz na wakacje samochodem. Sprawdź opony oraz stan pojazdu.

Jedziesz na wakacje samochodem. Sprawdź opony oraz stan pojazdu.

Przygotowanie Samochodu do podróży. Wakacje samochodem.

 

W szczególności w sezonie letnim oraz ferii zimowych zastanawiamy się gdzie i jakim środkiem transportu wybrać się na urlop, prawie połowa Polaków wybiera wtedy samochód. Daje nam to swobodę, poczucie niezależności, jednak  przed każdą, a tym bardziej dłuższą trasą należy się odpowiednio przygotować.

 

Zazwyczaj pierwszym krokiem jaki robimy to oddanie samochodu do mechanika na warsztat. Prosimy o sprawdzenie podstawowych rzeczy takich  jak oleje,filtry ale nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu w jakim stanie są nasze opony, które nie tylko wpływają na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo .

 

Na co więc zwrócić uwagę przy ich sprawdzaniu? Zacznijmy od zastanowienia się czy w ostatnim czasie nasze auto nie ściągało nas na którąś stronę co świadczyłoby o złym wyważeniu, zarówno przy codziennej jeździe opony są narażone na przebicie, czasem jeździmy z wbitymi przedmiotami orientując się po dłuższej chwili, co może skutkować większymi uszkodzeniami, również aglomeracja miasta nie działa na naszą korzyść, wysokie krawężniki, zapadnięte studzienki czy po prostu podziurawione drogi. 

 

Już pobieżne obejrzenie opon może dać nam wstępną diagnozę i zapobiec dalszym uszkodzeniom, w dobie obecnych czasów często pomagają nam w tym czujki zamontowane w samochodach pokazujące m.in wartośc ciśnienia. Wpływa ono nie tylko na jazdę ale również zużycie paliwa więc warto nawet przy czynności tankowania sprawdzić je sobie na stacji, prawidłowe ciśnienie zapewni nam dobry kontakt z nawierzchnią. 

 

Kolejnym parametrem który powinnyśmy zobaczyć przed wyruszenie w trasę to stan i głębokość naszego bieżnika, wartość nie powinna być niższa niż 3 mm, ale zgodnie w prawem, gdy jest mniejsza niż 1,6mm opony nie nadają się do użytku. Gdy okaże się że nasze opony nie nadają się do jazdy przy wyborze nowych zwrócmy od razu uwagę na indeksy ładowności i prędkości. 

 

Oczywistą ale jednak nie dla wszystkich kierowców jest zasada że w okresie letnim nie powinniśmy poruszać się na oponach zimowych jak i na odwrót, zużywają się one znacznie szybciej oraz nie spełniają swoich parametrów podawanych przez producenta jak np. przyczepność na mokrej powierzchni, narażamy więc siebie i innych użytkowników drogi na wypadek.

 

Droga oczywiście rządzi się swoimi prawami zawsze może coś się wydarzyć, więc nawet jeśli sprawdzimy wszystkie parametry i będą one w normie warto zabrać ze sobą zestaw naprawczy czy koło zapasowe.

  Infolinia:

  32 706 10 18