Strona główna>Artykuly>Jak możemy zadbać o nasze opony aby służyły dłużej

Jak możemy zadbać o nasze opony aby służyły dłużej

Jak możemy zadbać o nasze opony aby służyły dłużej

 

Jak możemy zadbać o nasze opony

 

Opony nie są przedmiotem bez eksploatacyjnym, musimy zwracać na nie uwagę często gdyż są one jedyną powierzchnią kontaktu pojazdu z nawierzchnią. Odpowiadają one za nasze bezpieczeństwo, komfort podróżowania oraz zużycie paliwa. Na oponach nie warto oszczędzać a dodatkowo należy o nie dbać przez cały rok, nie tylko podczas ich używania. Postaram się przybliżyć porady jak można zadbać o oponę i co może powodować zaniedbanie ogumienia.

Bieżnik

O bieżnik warto dbać głównie z powodów bezpieczeństwa. Jeżeli bieżnik jest zbyt mały, poniżej 1.6mm, należy go wymienić a jeżeli ściera się nierównomiernie po którejś ze stron należy odwiedzić wulkanizatora. Co do wskazań zużycia bieżnika, producenci umieszczają wypustki w rowkach pozwalające oszacować, po jakim zużyciu opona nadaje się do wymiany. Bieżnik jest odpowiedzialny za przyczepność pojazdu jak i bezpieczeństwo pasażerów, dlatego nie warto go lekceważyć i zadbać o poprawne jego zużywanie.

 

Geometria

Geometria kół odpowiedzialna jest za zużycie opony oraz poprawne zużycie bieżnika. Pamiętajmy o ustawieniu zbieżności gdyż może to prowadzić do nierównomiernego starcia bieżnika i skróceniu jej życia całej opony. Aby sprawdzić geometrię kół należy odwiedzić zakład przeznaczony do ustawiania zbieżności, sami podczas jazdy nie jesteśmy w stanie określić, czy koła ustawione są poprawnie, a źle ustawione koła mogą w skrajnych przypadkach powodować zagrożenie utraty panowania nad pojazdem.   

Wyważanie kół

Niepoprawne wyważenie ma wpływ na niepoprawne zużycie się opony jak i może prowadzić do nadmiernego zużycia się elementów zawieszenia. Jeżeli posiadamy dwa komplety felg wraz z  oponami na każdy sezon, powinniśmy odwiedzić wulkanizatora przynajmniej raz do roku w celu sprawdzenia odważników. Jeżeli posiadamy opony całoroczne, powinniśmy odwiedzić wulkanizatora dwa razy w roku, a jeżeli posiadamy tylko jeden komplet felg i opony a każdy sezon, koła wyważymy od razu podczas wymiany. Poprawne wyważenie pozwoli wyeliminować wibracje, chroniąc zawieszenie jak i układ kierowniczy a sam komfort może się podwyższyć. Mimo, że nie wyglądają elegancko na ładnej feldze, nie należy lekceważyć wyważania kół.

Ciśnienie

Poprawne napompowanie koła pozwala na lepsze panowanie nad pojazdem, zmniejsza niepoprawne zużycie bieżnika czy uszkodzenie opon lub felg. Ciśnienie należy sprawdzać przynajmniej raz miesięcznie i przed każdą dłuższą podróżą, napompować od czasu do czasu warto również koło zapasowe. Samo niskie ciśnienie zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia opony, może zmniejszyć jej żywotność oraz odkształcić felgi. Nie należy również przesadzać z pompowaniem opon, gdyż ich przepompowanie również  nie jest dla niej zdrowe. Opony pompujemy ciśnieniem podanym przez producenta pojazdu.

 

Naprawa opon

Jest to czynność którą powinniśmy zostawić specjalistom. Nie należy naprawiać opony na własną rękę, o ile nie jesteśmy do tego przeszkoleni, gdyż możemy tylko sprawę pogorszyć. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do stanu technicznego naszych opon, należy oddać ją do odpowiedniego serwisu. Bez tych czynności nie możemy być pewni że opona nadaje się w 100% do jazdy, a jazda na uszkodzonej oponie może być fatalne w skutkach. Jeżeli opona była już wcześniej naprawiana, zwłaszcza w niewidocznych miejscach, należy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z naprawianym fragmentem.

 

Przechowywanie opon

Poświęciliśmy cały artykuł na opisanie jak należy przechowywać opony ale warto jeszcze tutaj wspomnieć, przynajmniej o podstawach ich przechowywania. Sam artykuł możemy znaleźć TUTAJ. Najważniejszą zasadą w przechowywaniu opon jest unikanie wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych. Promieniowanie UV i ciepło powoduje postarzanie się gumy, co wpływa negatywnie na oponę i jej maksymalny przebieg. Jeżeli posiadamy opony z felgami, najlepiej będzie je zawiesić lub położyć na stosie, w przypadku samych opon należy je ułożyć na stojąco. Tym sposobem nie uszkodzimy opon oraz pozwoli nam zmaksymalizować czas eksploatacji opon.

  Infolinia:

  32 706 10 18