Opony>Artykuły>Opony ciężarowe>Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach ciężarowych?
Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach ciężarowych?

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach ciężarowych?

Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale ciśnienie w oponach ciężarowych ma wpływ na żywotność ogumienia. Dodatkowo ciśnienie w oponach wpływa również na zużycie paliwa i może mieć znaczenie w kwestii bezpieczeństwa podczas uczestniczenia w ruchu drogowym. To właśnie dlatego tak ważne jest to, by wiedzieć jak sprawdzać ciśnienie w oponach ciężarowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem przedstawionym poniżej.

Dlaczego z opon uchodzi ciśnienie powietrza?

Istnieje wiele przyczyn spadku ciśnienia powietrza w oponach. Niektóre z nich łatwo usunąć, a inne wymagają zmiany opony lub felgi. Poniżej przedstawiamy trzy najczęściej występujące powodu spadku ciśnienia w oponach ciężarowych:

  • Nierówność na styku opony z felgą - warto wiedzieć, że te dwie powierzchnie nigdy nie są do siebie idealnie dopasowana. A ze względu na to, że cząsteczki gazu znajdującego się w oponach są bardzo małe, to przez te szczeliny między oponą, a felgą prześlizgują się z łatwością. Istnieje jednak prosty sposób, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie poziomu uciekającego ciśnienia w oponach. To przede wszystkim prawidłowy montaż opony na feldze.
  • Nieszczelny zawór - ciśnienie z opon może uciekać szybko, jeśli zawór jest nieszczelny. W takim wypadku nie ma innego wyjścia, jak tylko wymienić zawór na nowy.
  • Uszkodzona opona - jeśli dojdzie do uszkodzenia opony, to ciśnienie bardzo szybko z niej zejdzie. W tym przypadku istnieją dwa rozwiązania. Można zdecydować się na wymianę opony na nową, lub zdecydować się na naprawę tej uszkodzonej.
zdjęcie mechanika niosącego nowe opony samochodowe

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach ciężarowych?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Nie ma jednego poziomu ciśnienia w oponach ciężarowych, które jest zawsze odpowiednie. To jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia w oponach ciężarowych zależy od wielu czynników:

  • Rozmiaru opony.
  • Rzeźby bieżnika.
  • Specyfikacji pojazdu.
  • Używanego obciążenia w samochodzie.

Warto wiedzieć, że każdy z producentów ma tabelę ciśnień, w której wyznaczone są wartości poziomu ciśnienia przeznaczone do każdego rodzaju ogumienia. Nie można jednak zapomnieć o tym, że poziom ciśnienia w oponach może być również zależy od tego w jakich warunkach pracuje ogumienie. Jeśli więc masz jakieś wątpliwości co do tego, jaki poziom ciśnienia w oponach ciężarowych będzie prawidłowy, warto udać się do specjalisty, który będzie w stanie określić wartość na podstawie obciążenia, prędkości oraz warunków, w których pracować będzie ogumienie.

zdjęcie bieżnika asymetrycznego

Jak sprawdzić poziom ciśnienia w oponach ciężarowych?

Kierowcy samochodów ciężarowych mogą mieć nieco trudności ze sprawdzeniem i zmianą poziomu ciśnienia w oponach ciężarowych. Pierwszym problemem jest to, że poziom ciśnienia w oponach należy sprawdzać na zimnych oponach. Co już jest trudne, ponieważ opony w samochodach ciężarowych szybko się rozgrzewają, a co więcej pojazdy ciężarowe zazwyczaj na postoju stoją w słońcu, co również nie sprzyja sprawdzaniu poziomu ciśnienia w oponach. Jeśli jednak kierowca nie ma innego wyjścia, może zdecydować się na sprawdzenie poziomu ciśnienia na ciepłych oponach. Przy czym należy pamiętać, że w takim wypadku otrzymaną wartość należy powiększyć o nawet 1,5 bara. Dlaczego tak jest? W ciepłych oponach poziom ciśnienia rośnie i jest o kilka barów większy, niż w rzeczywistości.

zdjęcie opony pełnej

Kiedy sprawdzić ciśnienie w oponach ciężarowych?

W przypadku pojazdów ciężarowych, zaleca się regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach. Zdaniem niektórych producentów najlepiej sprawdzać poziom ciśnienia w oponach przynajmniej raz w miesiącu, a inne marki opon są zdania, że wystarczy kontrola co trzy miesiące.

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której konieczne jest sprawdzenie poziomu ciśnienia w oponach. To moment, w którym samochód ciężarowy postawiony jest na nowych oponach. Po dwudziestu czterech godzinach od zmiany opon na nowe, należy sprawdzić poziom ciśnienia.

zdjęcie wymiany opony motocyklowej

Niskie ciśnienie w oponach ciężarowych

Niektórym może wydawać się, że poziom ciśnienia w oponach ciężarowych nie ma większego znaczenia. Warto jednak wiedzieć, że zbyt niskie ciśnienie w oponach może prowadzić do:

  • Obniżenia żywotności opony - przez niski poziom ciśnienia w oponie dochodzi do uszkodzenia jej wewnętrznych struktur. To jednak nie wszystko, dochodzi również do nierównomiernego ścierania się bieżnika. To wszystko może doprowadzić nawet do pęknięcia opony w trakcie jazdy.
  • Ogranicza stabilność jazdy - w niektórych przypadkach niski poziom ciśnienia w oponie może doprowadzić do spadku stabilności. Opona nie będzie dobrze trzymać się drogi, przez co kierowca łatwiej może stracić panowanie nad samochodem. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas jazdy po mokrej nawierzchni i w trakcie pokonywania zakrętów.
  • Wzrost rachunków za paliwo napędowe - niskie ciśnienie w oponie zwiększa opory toczenia, a to przyczynia się do zwiększenia zużycia paliwa. Przez to kierowca narażony jest na częstsze tankowanie i wzrost rachunków za paliwo napędowe.

To jaki poziom ciśnienia powinien być w oponie ciężarowej zależy od typu pojazdu, rodzaju opony i tego jaki towar jest transportowany. Warto jednak wiedzieć, że wartość poziomu ciśnienia w oponach nie powinna być mniejsza, niż 0,5 bara od wartości zalecanej przez producenta.

zdjęcie wymiany opony zimowej w warunkach polowych

  Infolinia:

  32 706 10 18


Ustawienia

W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Analityka

Pliki cookie umożliwiają gromadzenie anonimowych informacji dotyczących aktywności użytkowników na stronie, co przekłada się na możliwość ciągłego doskonalenia naszego serwisu i sprawienia, że korzystanie z niego staje się bardziej intuicyjne.

Marketing

Analizujemy Twoje przeglądane treści i zakupy na naszej stronie, aby lepiej dostosować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań. Dzięki temu prezentujemy Ci reklamy, które są bardziej przydatne i interesujące z Twojej perspektywy.