Opony>Artykuły>Opony rolnicze> Jak czytać rozmiary opon rolniczych?
 Jak czytać rozmiary opon rolniczych?

Jak czytać rozmiary opon rolniczych?

Czytanie rozmiarów opon rolniczych może być czasami skomplikowane, ale zrozumienie tych informacji jest kluczowe, aby dobrać odpowiednie opony do danego pojazdu rolniczego. Poniżej przedstawiamy poradnik, dzięki któremu zrozumiesz jakie oznaczenia pojawiają się na oponach rolniczych, co oznaczają, a także jak na ich podstawie wybrać rozmiar opony rolniczej.

Po pierwsze rozmiar opony rolniczej - co to znaczy i jak go czytać?

Rozmiar opony rolniczej jest kluczowym parametrem określającym właściwości i zastosowanie danej opony. Oznaczenia te są zazwyczaj umieszczone na bokach opony. Na oponach można znaleźć oznaczenie, które wskazuje szerokość ogumienia, stosunek wysokości do szerokości, rodzaj konstrukcji, średnicę felgi.

  • Szerokość opony - to na przykład 260. Pierwsza liczba w oznaczeniu opony to szerokość bieżnika mierzona w milimetrach. Oznacza to, jak szeroka jest opona, gdy jest zamontowana na feldze.
  • Stosunek wysokości do szerokość - to na przykład 70. Druga liczba to stosunek wysokości bocznej ściany opony do jej szerokości. Wyraża się to w procentach. W przykładzie "260/70R16" oznacza, że wysokość bocznej ściany wynosi 70% z szerokości opony.
  • Rodzaj konstrukcji - na przykład R. Litera R oznacza, że jest to opona radialna, co jest obecnie powszechnym standardem. Opony radialne są bardziej popularne ze względu na lepszą trakcję i oszczędność paliwa.
  • Średnica felgi - to na przykład 16. Ostatnia liczba w oznaczeniu to średnica felgi, na którą pasuje dana opona, wyrażona w calach. W przykładzie "260/70R16" oznacza, że opona jest przeznaczona do felgi o średnicy 16 cali.

Przykładowo opona z oznaczeniem 260/70R16 ma szerokość 260 mm, stosunek wysokości do szerokości 70%, jest to opona radialna, na felgę o średnicy 16 cali.

Pamiętaj, że wybierając oponę do pojazdu należy zawsze dostosować rozmiar opony do zaleceń producenta pojazdu rolniczego. Postaraj się, by wszystkie opony zamontowane na danym pojeździe miały te same oznaczenia. Pamiętaj, że dokładne odczytanie oznaczeń rozmiaru opony jest kluczowe dla bezpieczeństwa i wydajności pojazdu rolniczego, dlatego zawsze warto skonsultować się z instrukcją pojazdu lub specjalistą jeśli nie wiesz jaki rozmiar ogumienia pasuje do pojazdu.

zdjecie opony traktora

Indeks nośności w oponach rolniczych - jak jest oznaczony?

Indeks nośności informuje o maksymalnym obciążeniu, które opona może utrzymać. Indeks nośności składa się z dwóch części: samej liczby i literowej klasyfikacji prędkości, która pojawia się po kresce ułamkowej. Gdzie szukać oznaczenia indeksu nośności na oponie rolniczej? Indeks nośności zazwyczaj znajduje się wraz z innymi oznaczeniami na boku opony. Jest to liczba poprzedzona literą (np. 120/116A).

Zastanawiasz się jak odczytać indeks nośności? Pamiętaj, że indeks składa się z liczby. Reprezentuje ona indeks nośności i informuje o maksymalnym obciążeniu, jakie dana opona może utrzymać. Tabela indeksu nośności jest standaryzowana, a każda liczba odpowiada konkretnemu obciążeniu. W oznaczeniu indeksu nośności jest również litera po kresce ułamkowej, która określa klasę prędkości, czyli maksymalną prędkość, jaką opona może bezpiecznie osiągnąć. W oponach rolniczych, klasy prędkości są rzadko stosowane, ale czasami występują.

Przykładowo opona z oznaczeniem 120/116A to opona zaprojektowana do utrzymania maksymalnego obciążenia określonego przez standardową tabelę indeksu nośności, czyli 1400 kg. posiada klasę prędkości, która określa maksymalną prędkość, jaką opona może osiągnąć. W tym przypadku, litera "A" oznacza, że pojazd może rozpędzić się maksymalnie do 40 km/h.

zdjecie traktora podnoszącego bale słomy

Indeks prędkości w oponach rolniczych - jak je czytać?

Indeks prędkości określa maksymalną prędkość, przy której opona może pracować. Oznacza się to literą, np. "B", "C", "D", itd. Prędkość maksymalna jest podawana w tabeli, a litera odpowiada konkretnej prędkości. Na przykład, litera "B" odpowiada prędkości maksymalnej 50 km/h, "C" - 60 km/h, "D" - 65 km/h.

zdjecia traktora

Inne oznaczenia na oponach rolniczych

Na boku opony mogą się znaleźć również inne informacje i oznaczenia:

  • Tubeless (TL): Oznacza, że opona jest bezdętkowa.
  • Tube Type (TT): Oznacza, że opona wymaga dętki.
  • Ply Rating (PR): Liczba warstw materiału wewnętrznego opony, zazwyczaj zwiększana w miarę wzrostu wytrzymałości opony.

Na niektórych oponach pojawić się może również takie oznaczenie jak:

  • M+S (Mud and Snow): Oznacza, że opona jest przeznaczona do jazdy w błocie i śniegu.
  • DOT: Numer Departamentu Transportu w USA, informujący o miejscu i czasie produkcji opony.
zdjecie traktora orającego pole

Czytanie rozmiarów opon rolniczych może wymagać trochę praktyki, ale z czasem stanie się to bardziej intuicyjne. Pamiętaj, że dobór odpowiednich opon jest kluczowy dla zadbania o bezpieczeństwo w trakcie jazdy oraz poprawienia wydajności pojazdu rolniczego. Jeśli masz problem z wybraniem odpowiedniego ogumienia rolniczego, zapraszamy do kontaktu z nami! Sklep hurtopony.pl jest profesjonalnie wyposażony i służy pomocą każdemu swojemu klientowi.

  Infolinia:

  32 706 10 18


Ustawienia

W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Analityka

Pliki cookie umożliwiają gromadzenie anonimowych informacji dotyczących aktywności użytkowników na stronie, co przekłada się na możliwość ciągłego doskonalenia naszego serwisu i sprawienia, że korzystanie z niego staje się bardziej intuicyjne.

Marketing

Analizujemy Twoje przeglądane treści i zakupy na naszej stronie, aby lepiej dostosować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań. Dzięki temu prezentujemy Ci reklamy, które są bardziej przydatne i interesujące z Twojej perspektywy.