Opony>Artykuły>Opony osobowe>Obowiązkowe zimówki
Obowiązkowe zimówki

Obowiązkowe zimówki

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów, które przewinęły się w ostatnich miesiącach przez polską prasę są opony zimowe. Dokładnie chodzi o projekt parlamentarnego zespołu do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego dotyczący zmian w przepisach kodeksu drogowego, w którym zapisano obowiązek stosowania opon zimowych. Wzmianka ta spowodowała lawinę medialnych wypowiedzi.

Producenci , sprzedawcy opon jak również właściciele serwisów ogumienia z pewnością nie mieliby nic przeciwko temu, aby nowelizacja przepisów weszła jak najszybciej w życie. Doświadczeni wprowadzeniem obowiązku jazdy na oponach zimowych u Naszych południowych sąsiadów, będzie to czas żniw dla w/w środowisk. Z drugiej strony zdecydowanie mniej korzyści dostrzegają przedstawiciele branży transportowej oraz sami kierowcy, którzy zmuszeni będą do wymiany opon na zimowe. W dniu dzisiejszym trudno przewidzieć czy w ogóle i jaki zapis o obowiązku jazdy na oponach zimowych znajdzie się w ogóle w prawie o ruchu drogowym. Tak do końca to nie wiadomo czy w ogóle przepisy te wejdą w życie.

W Europie obowiązek stosowania opon zimowych wprowadzono już w wielu krajach. Do krajów tych należą: Norwegia, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja, Rumunia. W Polsce obowiązek taki zgodnie z zapowiedziami miałby obowiązywać od 1 listopada do 31 marca. W naszym klimacie zimy bywają bardzo różne. Raz śnieg pada od października do marca, innym razem do grudnia jest ciepło a mróz trzyma tylko w lutym. W takim razie po co zakładać i niszczyć miękkie opony zimowe, jeśli warunki na drogach nie będą tego wymagały? Pytanie to zadaje wielu kierowców. Poza tym, jak argumentują kierowcy, po co wprowadzać nakaz, skoro z badań wynika że 95 procent kierowców zmienia w zimie opony. Na razie możemy być pewni, że nawet jeśli zmiany dotyczące wprowadzenia obowiązku używania opon zimowych zyskają aprobatę parlamentu, na pewno nie wejdą w życie w tym roku.

Bez względu na to czy przepisy wejdą w życie jesteśmy zadowoleni, ponieważ projekt wywołał tak burzliwą dyskusję. Naszym zdaniem tylko w ten sposób, dyskutując w jak najszerszym gremium, można przygotować dobrą ustawę.

  Infolinia:

  32 706 10 18


Ustawienia

W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Analityka

Pliki cookie umożliwiają gromadzenie anonimowych informacji dotyczących aktywności użytkowników na stronie, co przekłada się na możliwość ciągłego doskonalenia naszego serwisu i sprawienia, że korzystanie z niego staje się bardziej intuicyjne.

Marketing

Analizujemy Twoje przeglądane treści i zakupy na naszej stronie, aby lepiej dostosować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań. Dzięki temu prezentujemy Ci reklamy, które są bardziej przydatne i interesujące z Twojej perspektywy.