Opony>Artykuły>Opony rolnicze>Opony do kół międzyrzędowych
Opony do kół międzyrzędowych

Opony do kół międzyrzędowych

Chcąc aby wzrost naszych roślin przebiegał odpowiednio, a ilość i jakość uzyskanych z nich plonów była zadowalajaca, niezbędna jest prawidłowa uprawa międzyrzędowa. Wiąże się to m.in. ze zwalczaniem chwastów,grzybów itp. Czy warto stosować koła do upraw międzyrzędowych - Należy pamiętać, że opony do upraw międzyrzędowych są dużo węższe od standardowych. Swoją drogą, z racji tego, że muszą one przenosić podobne obciążenia, ich wzmocniona konstrukcja, tak aby uzyskać potrzebną nośność, najczęściej umożliwia pracę z ciśnieniem roboczym powyżej 3 bar.

Jak dobrać opony międzyrzędowe

Wybór rozmiarów opon międzyrzędowych jest niezwykle duży, pozwala to na dostosowanie ciągników do wszystkich technologii i gatunków uprawianych roślin. Węższe ścieżki technologiczne oraz większy prześwit pod ciągnikiem znacznie ograniczają straty plonów, które spowodowane są przejazdami maszyn w ścieżkach. Podczas wyboru opon międzyrzędowych aby ich zastosowanie było opłacalne, należy zdecydować się na najlepszy model. Należałoby przyjrzeć się kilku detalom, które są niezbędne przy odpowiednim doborze.

Przede wszystkim, pod uwagę trzeba wziąć obwód toczenia opon, pamiętając, że opony różnych producentów w tym samym rozmiarze mogą znacznie różnić się parametrami. Niezachowanie właściwego wyprzedzenia przedniego napędu może prowadzić do szybszego zużycia przednich opon, zmniejszenia wydajności pracy, zwiększenia zużycia paliwa, a w najgorszym wypadku do uszkodzenia przedniej osi i przekładni.

jak wybrać opony międzyrzędowe
Opony międzyrzędowe

W drugiej kolejności im szersze opony, tym lepszy uciąg i nośność, ale kosztem większych strat plonów, dlatego należy zadbać o odpowiednią szerokość. Zbyt wąski rozmiar sprawi, że ciągnik będzie niestabilny, straci znacznie na uciągu, w większym stopniu będzie zagęszczał glebę, a podczas trudniejszych warunków wykonanie prac na polu może okazać się niemożliwe, dlatego tak ważne jest, aby wybrać najszersze opony, jakie zmieszczą się w rządku upraw. Oprócz szerokości bardzo istotny jest prawidłowy dobór rozstawu kół.

Po trzecie podczas doboru opon wąskich międzyrzędowych należy także zwrócić uwagę na maksymalne zwiększenie prześwitu pod ciągnikiem. Dzięki temu unika się ugniatania roślin w pasie między kołami, które prowadzi do opóźnienia wzrostu, kwitnienia oraz dojrzewania roślin w tym konkretnym pasie w stosunku do reszty gruntu. Dodatkowo, przy tej samej szerokości zastosowanie wyższych kół przełoży się na wzrost uciągu i nośności opon.

Istotne jest także stosowanie prawidłowego ciśnienia - w przypadku opon wąskich międzyrzędowych jest ono znacznie wyższe niż w kołach standardowych.

Z powyższych informacji wynika że opony międzyrzędowe dobiera się indywidualnie, żeby jak najlepiej dopasować je do potrzeb gospodarstwa i w efekcie zmaksymalizować zyski. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować się z naszym działem handlowym.

  Infolinia:

  32 706 10 18


Ustawienia

W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Analityka

Pliki cookie umożliwiają gromadzenie anonimowych informacji dotyczących aktywności użytkowników na stronie, co przekłada się na możliwość ciągłego doskonalenia naszego serwisu i sprawienia, że korzystanie z niego staje się bardziej intuicyjne.

Marketing

Analizujemy Twoje przeglądane treści i zakupy na naszej stronie, aby lepiej dostosować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań. Dzięki temu prezentujemy Ci reklamy, które są bardziej przydatne i interesujące z Twojej perspektywy.