Opony>Artykuły>Opony rolnicze>Zagęszczanie gleby - jak powstają koleiny. Wpływ opon na zagęszczanie gleby
Zagęszczanie gleby - jak powstają koleiny. Wpływ opon na zagęszczanie gleby

Zagęszczanie gleby - jak powstają koleiny. Wpływ opon na zagęszczanie gleby

Zagęszczanie gleby

Zagęszczenie gleby jest związane z jej charakterystyką, wilgotnością, typem upraw i masą poruszającego się po niej sprzętu. Wielokrotne przejazdy maszyn rolniczych zagęszczają glebę i powodują jej ścinanie, tym samym ograniczając jej napowietrzenie oraz możliwość penetracji przez korzenie roślin.

Zagęszczenie gleby ma również znaczne konsekwencje i należą do nich mniejsze plony, ryzyko rozwoju chorób roślin czy konieczność przeprowadzenia czasochłonnych prac regeneracyjnych, takich jak orka i/lub spulchnienie, które wiążą się również z zużyciem dużej ilości paliwa.

Schemat nacisku opon na podłoże

Następstwa tworzenia kolein

Koleiny to podłużne zagłębienia w glebie pozostawiane przez koła maszyn rolniczych. Powstałe koleiny sprzyjają zatrzymywaniu się wody w glebie, ograniczają jej aerację i sprzyjają rozwojowi chorób upraw. Koleiny mają katastrofalny wpływ na wzrost roślin uprawnych, ponieważ uniemożliwiają ich wzrost, co przekłada się na utratę części plonów. Kolejnym problemem finansowym jest również nadmierne zużycie paliwa przez pojazdy rolnicze, które muszą naprawiać szkody, nierzadko poświęcając cenny czas rolników w trakcie sezonu.

Częste problemy z powstawaniem kolein i zagęszczaniem gleby między maszyną a podłożem to niezalecane zbyt wysokie ciśnienie w oponach przy dużym indeksie nośności. Należy pamiętać aby dostosowywać wszystkie parametry do zaleceń producenta aby praca maszyny rolniczej była jak najbardziej efektywna przy jak najmniejszym wywoływaniu szkód.

Koleiny wywołane przejazdem opon ciągnika

Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami przygotowanymi przez HURTOPONY

  Infolinia:

  32 706 10 18