Opony>Artykuły>Opony ciężarowe>Ile cali ma opona w tirze
Ile cali ma opona w tirze

Ile cali ma opona w tirze

Odpowiednio dobrane opony to podstawa bezpieczeństwa każdego pojazdu ciężarowego - ze względu na jego masę, rozmiary, przewożony ładunek, bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Jeśli - ze względu na nieodpowiednie ogumienie - dojdzie do wypadku, mogą ucierpieć ludzie, a firma poniesie straty finansowe z powodu zniszczenia lub uszkodzenia towarów oraz przestojów związanych z naprawą pojazdu. Żeby uniknąć strat, trzeba dobrać opony w takim rozmiarze i o takich parametrach, by zapewniały bezpieczeństwo przewozu, stabilność i przyczepność ciężarówki oraz komfort jazdy. Nie wolno zapominać, że opony ciężarowe muszą znosić bardzo duże obciążenie i pokonywać ogromne dystanse, dlatego nie tylko muszą być w dobrym stanie technicznym, ale też powinny mieć odpowiednio dobrane indeksy nośności i prędkości.

Jak dobrać opony do tira

Trzeba się kierować przede wszystkim zaleceniami producenta, określającego parametry opon, które chcemy założyć do ciężarówki. Żeby ułatwić zadanie kierowcom, na boku każdej opony producenci umieszczają informacje, pozwalające odczytać rozmiar, indeksy nośności i prędkości, rodzaj budowy, na którą oś należy zamontować oponę itp. Poniżej oznaczenia literowe, z którymi możemy się zetknąć na oponie ciężarowej:

  • C - oznacza, że boki opony są utwardzone

  • FRT - montaż opony na dodatkowych osiach pojazdu i na osiach przyczep

  • F lub S - montaż na osi prowadzącej

  • D - montaż na osi napędowej

  • T - opona do naczepy

  • Z - opona uniwersalna

jakie oznaczenia są na ponach ciężarowych

Ale są również inne sposoby zapisu rozmiaru opon, np. 12.00 R20. W tym wypadku oznaczenia należy rozumieć następująco:

 jak odczytać oznaczenia na oponie ciężarowej
  • 12 - szerokość profilu opony w calach

  • 0,00 - stosunek wysokości profilu do szerokości wyrażony w procentach

  • R - opona radialna

  • 20 - średnica montażowa opony w calach

Rozmiary opon ciężarowych

Wybór rozmiarów opon przeznaczonych do aut ciężarowych jest szeroki, jednak spośród nich można wskazać najpopularniejsze i najczęściej wybierane. Do takich zaliczają się opony 22,5-calowe - głównie w rozmiarach 315/70 R22.5, 275/70 R22.5

385/55 R22.5 - stosowane w większych tirach. 22.5 cala to największy rozmiar opon do ciężarówek, szerokość 315 mm zapewnia dużą powierzchnię styku opony z nawierzchnią, a tym samym stabilność i przyczepność pojazdu - to popularny i częsty w ciężarówkach rozmiar opon. Mniejsza natomiast jest dostępność opon w rozmiarze 275/70, ponieważ producenci nie oferują ich w segmencie ekonomicznym, mimo że to również dość popularny rozmiar.

 wiekość opon ciężarowych
rozmiary opon w tirach

Inne właściwości będzie wykazywała bardzo szeroka opona 385/70 o wysokim indeksie nośności, ma ona niższy boczny profil, a tym samym niższe opory powietrza i pojazd będzie zużywał mniej paliwa, dlatego takie opony są polecane do przewozów długodystansowych.

W mniejszych samochodach ciężarowych można montować opony o rozmiarze od 15 cali, ale częściej stosuje się, dostępne w dużym wyborze, opony 17,5-calowe oraz 19,5-calowe. Rozmiar opon należy dopasować do typu tira, bo odgrywają one kluczową rolę w osiąganiu optymalnych parametrów podróży, mają istotne znaczenie dla stabilności, nośności i ekonomiczności pojazdu oraz pozwalają na uzyskanie maksymalnej wydajności przewozu.

Nie wolno zapominać o bieżniku

Właściwy dobór i rozmiar opon to jednak nie wszystko. Aby przewożenie towarów było do końca bezpieczne, opony muszą być w dobrym stanie technicznym, a rozumie się przez to m.in. dobry stan bieżnika. Jego wysokość określają przepisy ruchu drogowego, nie może być niższy niż 1,6 mm, ale jest to jego wartość graniczna, poniżej której opony nie nadają się już do eksploatacji, bo nie zapewniają bezpieczeństwa jazdy.

Długa trasa, zwłaszcza w zmiennych warunkach, stawia wiele wyzwań przed oponami, a te z bieżnikiem w dobrym stanie radzą sobie z nimi skutecznie, ponieważ zmniejszają ilość wibracji w trakcie jazdy, co wpływa korzystnie na stan ładunku. Zwiększają też wygodę kierowcy, eliminując jego zmęczenie i poprawiając ergonomię prowadzenia.

rozmiar opony w samochodzie ciężarowym

  Infolinia:

  32 706 10 18


Ustawienia

W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Analityka

Pliki cookie umożliwiają gromadzenie anonimowych informacji dotyczących aktywności użytkowników na stronie, co przekłada się na możliwość ciągłego doskonalenia naszego serwisu i sprawienia, że korzystanie z niego staje się bardziej intuicyjne.

Marketing

Analizujemy Twoje przeglądane treści i zakupy na naszej stronie, aby lepiej dostosować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań. Dzięki temu prezentujemy Ci reklamy, które są bardziej przydatne i interesujące z Twojej perspektywy.