Opony>Artykuły>Opony rolnicze>Opony Rolnicze Niskociśnieniowe
Opony Rolnicze Niskociśnieniowe

Opony Rolnicze Niskociśnieniowe

Opony niskociśnieniowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnascią. Stosowanie takiego ogumienia gwarantuje mniejsze zużycie paliwa oraz mniejsze ugniatanie gleby. Przekłada się to na większe plony, większą wydajność i rentowność gospodarstw rolnych.

Prekursorem w produkcji opon niskociśnieniowych jest Michelin. To właśnie francuski koncern opracował 10 lat temu technologię Ultraflex. Założeniem przy konstruowaniu opony było przedewszystkim zmniejszenie ugniatania gleby podczas pracy. O ile warstwa pod powierzchnią ulega spulchnieniu do głębokości 30cm, tak na głębszych poziomach następuje niekorzystna kumulacja zagęszczenia gleby. W celu zbadania stopnia degradacji gleby przeprowadzono szereg doświadczeń. Wyniki badania Boule'go wykonanego na piaszczystej glebie jasno wykazują, że 70-80 proc. wszystkich odkształceń gleby powstaje po przejeździe pierwszego koła. Skutkiem degradacji gleby są przede wszystkim mniejsze plony, a co za tym idzie mniejsza produktywność gospodarstw rolnych.

Drugą ważną zaletą stosowania opon niskociśnieniowych jest mniejsze zużycie paliwa. Specyficzny karkas przenosi wysokie obciążenia i zapewnia odpowiednie ugięcie boczne opony. Dzięki temu zapewniona jest maksymalna powierzchnia styku opony z podłożem. Efektem są mniejsze opory toczenia i ograniczenie zużycia paliwa. Według zapewnień producentów, stosowanie opon niskociśnieniowych pozwala zaoszczędzić na paliwie nawet do 14 proc.

Z obserwacji rynku wynika, że rolnicy nadal w większości wybierają opony diagonalne, które wymagają mocnego napompowania. Przy zakupie nowego ciągnika, zazwyczaj nie zwraca się uwagi na ogumienie. Specjaliści doradzają, że warto zastanowić się nad szerszymi oponami, gdyż mimo dodatkowej dopłaty takie opony przynoszą duże oszczędności w czasie eksploatacji. Do ciągników o dużej mocy preferowane są opony o niskim stopniu zapadania. Takie rozwiązanie zapobiega nadmiernemu ugniataniu ziemi oraz wymaga mniejszej mocy. Czasem wystarczy zmienić oponę, aby nie musieć korzystać z ciągników o wysokiej mocy.

Zapraszamy po opony rolnicze

Autor: Rafał D

  Infolinia:

  32 706 10 18


Ustawienia

W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Analityka

Pliki cookie umożliwiają gromadzenie anonimowych informacji dotyczących aktywności użytkowników na stronie, co przekłada się na możliwość ciągłego doskonalenia naszego serwisu i sprawienia, że korzystanie z niego staje się bardziej intuicyjne.

Marketing

Analizujemy Twoje przeglądane treści i zakupy na naszej stronie, aby lepiej dostosować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań. Dzięki temu prezentujemy Ci reklamy, które są bardziej przydatne i interesujące z Twojej perspektywy.