Strona główna>Artykuly>Czy wejdą nowe etykiety na opony

Czy wejdą nowe etykiety na opony

Czy wejdą nowe etykiety na opony

Co z nowymi etykietami na opony.

 

Europosłowie z komisji przemysłu i badań naukowych oraz przedstawiciele fińskiej prezydencji oraz członkowie Rady Uni Europejskiej uzgodnili nowe przepisy dotyczące oznakowania opon w zeszłym roku. Zmiany dotyczące opon miały być zatwierdzone w maju 2020 roku i od tego czasu maiły obowiązywać nowe etykiety na opony. W dobie pandemii koronawirusa całemu światu wirus pomieszał i pozmieniał plany. Czekamy na informacje co będzie z etykietami. W kwesti przypomnienia etykiety na opony zgodnie z europejskimi regulacjami zostały wprowadzone w 2009 i na każdej oponie objętej obowiązkiem umieszczano dane dotyczące oporów toczenia, drogi hamowania na mokrej nawierzchni ( w skali od A do G ) oraz emitowanego hałasu (podanego w decybelach) . Parametry te wiążą się ze sobą i przykładowo model z niskim oporem toczenia zużywa znacznie mniej paliwa a co za tym emituje mniejszą ilość spalin do atmosfery.

 

Nowe etykiety które powinny wejść w 2021 roku oprócz wymienionych wcześniej wskazówek:

  • Oszczędność Paliwa
  • Hamowanie Na mokrej Nawierzchni
  • Hałas

 

Mają zawierać również:

  • Przyczepność na śniegu
  • Przyczepność na lodzie

 

Etykiety mają zawierać również kod QR w celu łatwego skanowania etykiety. Dotychczas etykietowaniem nie były objęte Opony o oznaczeniu C3 czyli opony do samochodów ciężarowych. Chociaż duża część producentów opon ciężarowych już te oznaczenia stosuje. Eurodeputowani chcą to zmienić i będzie to obowiązkowe również w przypadku tej grupy opon.


W przyszłości planowane są również kolejne specjalne modyfikacje etykiet. Prawdopodobnie że za kilka lata poznamy maksymalny przebieg danej opony oparty przykładowo na ścieralności opony co było czymś bardzo przydatnym na transportu ciężarowego. Moglibyśmy na podstawie oszacowania przebiegu opony ciężarowej  określić ile na danych opona zrobimy gdyż wiedzielibyśmy ile taka opona dokładnie przejedzie kilometrów.  Według parlamentu europejskiego opony tylko ze względu na opony tocznia jeżeli wszystkie były by etykietowane pozwoliło by to zmniejszyć emisje CO2 nawet o 10 milionów ton rocznie co wpłynęło by korzystnie na stan naszego środowiska.

  Infolinia:

  32 706 10 18