Opony>Przyczepność opon

Przyczepność opon - i jej właściowści

opony



Przyczepność opony






Jest to najistotniejszy czynnik, który warunkuje nasze bezpieczeństwo na drodze. Od niej zależy m.in. droga hamowania naszego pojazdu a także możliwość pokonywania zakrętów w określonej prędkości.

Przyczepność opon do drogi zależy od wielu czynników. Są nimi same opony, konstrukcja, materiały z których są wykonane i rodzaj ich wypełnienia. Najważniejszą rolę odgrywa rodzaj bieżnika. (I łębszy bieżnik tym lepiej) To on odprowadza wodę spod opony a także ma za zadanie odpowiednio układać się do nawierzchni tak, aby wykorzystać silę tarcia do maksimum.

Przyczepność opon do drogi można określać na podstawie najprostszych czynników, takich jak rodzaj nawierzchni, temperatura drogi i powietrza, wilgotność. Najlepiej ocenianym rodzajem podłoża pod kątem przyczepności jest szorstki beton lub droga pokryta żwirem.

Jeżeli chodzi o opony odgrywają one tutaj zasadniczą rolę. Kondycja opon, dbanie o to, aby bieżnik (który służy przyczepności) nie był starty a także odpowiednie ciśnienie w oponach to podstawy, aby opony spełniały swoją misję. W sytuacji kiedy wchodzimy w zakręt, ciężar zostaje przeniesiony na opony zewnętrzne. W takim wypadku wysokie tarcie bieżnika powoduje, że samochód trzyma się drogi. Odpowiednie ich dobranie może procentować w sytuacji poślizgu. Nie bez powodu producenci apelują o zmianę opon w niskich temperaturach na zimowe. W temperaturze poniżej 7 stopni opony letnie tracą swoje możliwości adhezji z podłożem, co za tym idzie, guma nie „wszczepia” się w asfalt prowadząc do poślizgu.

Author: Justyna Koziołek

  Infolinia:

  32 706 10 18