Największe koncerny produkujące opony na świecie

Największe koncerny produkujące opony na świecie
Największe koncerny produkujące opony na świecie

 

Największych producentów opon możemy podzielić na cztery główne firmy: Bridgestone, Michelin, Goodyear oraz Continental. W skład tych firm zawierają się pomniejsze marki przykładowo marka Uniroyal należąca do grupy Continental, które mają nakręcać sprzedaż w poszczególnych krajach lub przypisać konkretnej marce klasę opony. Większość z tych producentów nie sprzedaje jedynie opon, ale w swojej ofercie posiada również części samochodowe czy inne wyroby gumowe. Poniżej postaram się przybliżyć, chociaż w minimalnym stopniu każdego z producentów. Uprzedzam jednak, że nie są to jedyne firmy produkujące opony ale są to jedne z największych koncernów w oponiarskim świecie, które warto kojarzyć.

 

Bridgestone

Bridgestone jest to największy producent opon i wyrobów gumowych na świecie. Data założenia firmy przypada na rok 1931 w Japońskim mieście Kurume. Nazwa firmy Bridgestone pochodzi od tłumaczenia nazwiska założyciela, pana Shojiro Ishibash , co oznacza stone bridge (kamienny most).    Na firmę Bridgestone składa się kilka pomniejszych marek: Bridgestone, Firestone, Dayton, Seiberling, Road King, Gillette, Peerless, FireStop. Firma Bridgestone dostarcza swoje opony do nowych samochodów marki Audi, BMW, Citroen, Ford, Honda, Lexus, Maserati, Mazda, Mercedes-Benz, Mini, Opel, SEAT, Skoda, Suzuki, Peugeot, Toyota, VW oraz była głównym producentem opon dla Formuły 1 w latach 2006-2010. Bridgestone produkuje również części samochodowe, inne wyroby gumowe oraz artykuły sportowe. Nasz kraj może poszczycić się fabryką opon marki Bridgestone, otwartą w roku 2001 w Poznaniu. Firma założona przez pana Ishibashiego produkuje opony w około 180 zakładach na całym świecie.Opony są bardzo dobrze rozpoznawane na całym rynku europejskim oraz światowym

Opony Bridgestone można zamówić u nas

 

Michelin

Firma Michelin składa się na jedną z największych producentów opon na świecie (obecnie miejsce numer 2), utrzymując pierwsze miejsce w Europie. Data założenia firmy przypada na rok 1889, a siedziba znajduje się we Francuskim mieście Clermont-Ferrand. Grupa składa się z następujących marek: Michelin, Kleber, BFGoodrich, Riken, Taurus, Kormoran, Warrior, Siamtyre, Tigar, Euromaster, Recamic. Z ciekawostek można dodać, że firma Michelin posiada Polski zakład (Michelin Polska), zatrudniający około 4200 osób i jest to największa ilość pracowników w zakładzie tej firmy. Sam koncern zasłynął z produkcji opon dla Formuły 1 do 2006, a od roku 2011-2016 dostarczał opon do samochodów WRC. Obecnie koncern Michelin zajmuje się produkcją opon do pojazdów ciężarowych, osobowych, rolniczych, motocykli, rowerów, samolotów, promów kosmicznych oraz wydaje mapy i przewodniki dla turystów zmotoryzowanych. Firma Michelin ma do swojej dyspozycji około 68 zakładów rozłożonych po całym świecie.

Opony Michelin można zamówić u nas

Goodyear

Ostatnie miejsce na podium koncernów oponiarskich zajmuje Goodyear. Jest to firma Amerykańska, założona w mieście Akron w Ohio w roku 1898, a nazwa pochodzi od nazwiska znanego amerykańskiego  wynalazcy - Charlesa Goodyeara. Koncern zajmuje się głównie produkcją opon samochodowych, lotniczych, rajdowych oraz z przeznaczeniem do ciężkich maszyn przemysłowych. Na firmę Goodyear składają się pomniejsze marki: Goodyear, Dębica,  Dunlop, Fulda ora Sava. Popularne również są sterowce wyprodukowane przez firmę Goodyear, jednak niestety nie po naszej stronie globu. Opony marki Goodyear produkowane są przez 49 zakładów rozłożonych w 22 krajach.

Opony Goodyear można zamówić u nas


 

Continental

Firma Continental jak poprzednicy, jednym z większych koncernów oponiarskich w Europie i na świecie. Data założenia przypada na rok 1871 w Niemieckim mieście Hannover. Na firmę Continental składają się marki: Continental, General Tire, Semperit, Barum, Uniroyal, Gislaved, Viking oraz Matador. Opony tejże firmy montuje się w samochodach osobowych marki BMW, Daimler AG, Ford, General Motors, Honda, Iveco, Porsche, Renault, VW, Volvo. Firma Continental produkuje również części samochodowe oraz rozwija inteligentne technologie dla transportu osób i dóbr.

Opony Continental można zamówić u nas