Opony do Citroën

opony do Citroën

Wybierz model samochodu marki Citroën.

Dobierz rozmiar opon do Citroën

Opony do Citroën


Firma Citroen założona została w roku 1902, przez Andre Gustave Citroen. W pierwszych latach istnienia firma nie miała jednak wiele wspólnego z motoryzacją. Zajmowała się produkcją kół zębatych, a w czasach wojny Citroen był producentem amunicji. Podczas wojny firma produkowała także czołgi Citroen P103. Przygoda Andre Citroena z produkcją samochodów zaczęła się w1906 roku gdy został członkiem zarządu i dyrektorem generalnym firmy Mors. Wprowadził on kilka nowych modeli oraz zwiększył produkcję. Pierwszy samochód osobowy marki Citroen powstał dopiero po wojnie, było to model Torpedo A o mocy 18KM. Późniejsze wdrożenie systemu produkcji według Forda oraz modelu zarządzania czasem pracy według Taylora przyniosło Citroenowi zwiększenie produkcji.

Do śmierci Andre Citroena w 1935 roku, firma posiadała w swoim dorobku już kilka modeli, w tym: B2 z 1921 roku, 5CV z roku 1922, B10 z roku 1924 oraz B12 - pierwszy model o całkowicie stalowym nadwoziu. W 1932 roku powstały model C6, z sześciocylindrowym silnikiem, o mocy 45 KM oraz 10CV zastępujące model C4. Pojawił się też model Rosalie z samonośnym nadwoziem. Od roku 1934 zaczęto produkować model 7CV z napędem na przednią oś. Model ten, z pojemnością 1,9 zamiast 1,3 oraz z niezależnym zawieszeniem wszystkich kół był wytwarzany do 1957 roku pod nazwą 11CV. Citroen wykazywał innowacyjność nie tylko w podejściu do modeli aut, ale także w sferze reklamy oraz organizacji pracy.

Innowacyjne było także stworzenie sieci punktów sprzedaży części zamiennych w całym kraju. W przeciągu lat zwiększyła się liczba przedstawicielstw Citroena oraz powstał bardzo dogodny system sprzedaży ratalnej. Dzięki zabiegom tego typu Citroen stał się jedną z czołowych marek na świecie, a w 1929 roku osiąga drugą pozycję na świecie w branży motoryzacyjnej. Światowy kryzys w 1933 roku nie pozostał bez wpływu na firmę Citroen, która mimo produkowania tanich samochodów popadła w kryzys finansowy. Pomoc przyszła ze strony firmy Michelin. Zmniejszono wówczas produkcję o ¼ i zwolniono 8 tysięcy pracowników. Firma wyszła z kłopotów finansowych jeszcze przed wybuchem wojny dzięki dużej sprzedaży modelu Traction Avant.

Po wybuchu wojny Citroen odmawia produkcji na potrzeby Niemiec. Produkcja w fabrykach Citroena wznawia się dopiero po wojnie. Wtedy to w roku 1948 podczas wystawy w Paryżu zostaje zaprezentowane „brzydkie kaczątko” bo tak nazwany został model 2CV z silnikiem o mocy 9KM. Od roku 1955 do produkcji wszedł model Citroën DS, który zachwycił publiczność swoimi kształtami, rozwiązaniom technicznymi oraz komfortem jazdy. Jego następca, model GS, który powstał w 1970 roku, zdobył tytuł samochodu roku. Podobnie jak model CX powstały w 1974 roku. W obliczu kolejnego kryzysu Citroen tworzy koncern z Peugeotem. W przeciągu kolejnych dekad powstały: w 1986 roku model AX – najmniejszy samochód w rodzinie oraz ogromny Citroen XM z roku 1989.

Lata 90 przyniosły premiery drugiej odsłony modelu XM, Citroena ZX z 1991 oraz trzy lata później Citroen Xantia. Z dobrze znanych modeli powstały również w 1996 Citroen Saxo, powstały rok później Citroen Xsara oraz minivan Xsara Picasso z 1999 roku. Po roku 2000 zaczęto produkować modele nowej generacji. Powstał model C5, w 2005 roku zaprezentowano Citroena C8. W tym samym roku pojawił się następca Saxo, czyli model C3. Później powstały też mniejsze modele C2 i C1. Citroena Xsare zastąpiono modelem C4, natomiast następcą XM stał się C6. W samochodach Citroen najczęściej można spotkać opony Michalin, za wyjątkiem nowszych modeli, w których zastosowano opony Bridgestone Turanza ER300 oraz Bridgestone RE050A.

Powyżej pokazujemy listę wersji samochodów marki Citroën, klikając w powyższe linki można przejść do podstron modelów i odnaleźć interesujące nas opony do Citroën. Nasza wykwalifikowana kadra służy poradą i rzetelną wiedzą w zakresie doboru opon do Citroën, chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie Państwa pytania. Informujemy, że Nasza baza jest stale rozwijana i powiększana w celu dostarczenia Państwu pełnej wiedzy z zakresu doboru ogumienia do samochodów Citroën. Jeśli interesują Cię opony do Citroën, dobrze trafiłeś, na pewno znajdziemy interesujące Cię ogumienie i udzielimy wyczerpującej odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

  Infolinia:

  32 706 10 18