Opony do Dacia

opony do Dacia

Wybierz model samochodu marki Dacia.

Dobierz rozmiar opon do Dacia

Opony do Dacia


W roku 1952 w Rumuńskiej miejscowości Pitesti powstała firma Uzina de Autoturisme Pitesti, która początkowo zajmowała się produkcją silników do samolotów. Późniejsza nazwa firmy  pochodzi od historycznej krainy Dacja, leżącej na terenie obecnej Rumunii. W 1966 roku, gdy zakończyła się budowa fabryki samochodów w Pitesti, rozpoczęto próby zaprojektowania pierwszego samochodu o nazwie Mioven. Próby te jednak okazały się nieskuteczne, dlatego dwa lata później Dacia podpisała oficjalną umowę o współpracy z Renault. Również w roku 1968 powstał pierwszy model 1100, wzorowany na Renault 8. Rok później powstał model 1300, który był wzorowany na modelu Renault 12.

W roku 1973 powstały dwie wersje nadwoziowe tego modelu, pickup oraz kombi, które było wyposażone w silnik Volkswagena Golfa. Na rynek polski trafiła natomiast wersja 1300p. Dacia podejmowała się również produkcji własnych modeli, jak dwóch coupe o nazwie Brasovia i Sport, dostawczego modelu 1308 Jumbo, hatchbacka Liberia czy sedana Star, jednak żaden z tych modeli nie trafił do seryjnej produkcji. Przed zakończeniem współpracy z Renault w 1976 roku, powstał jeszcze model 2000 bazujący na Renault 20. Po zakończeniu współpracy z Renault Dacia wciąż jeszcze korzystała z zapożyczonych technologii. W latach 80. powstał model Dacia 500 Lastun, mający zaspokoić zapotrzebowanie na małe i niedrogie auta, jednak jego niskie osiągi nie stanęły na wysokości zadania i nie cieszyły pożądanym zainteresowaniem.

Pierwszym samodzielnie wyprodukowanym modelem Dacii była Nova z 1998 roku. Mimo, że model ten był wyprodukowany w pełni przez Rumuńskich konstruktorów, to jego płyta podłogowa została zapożyczona z Peugeota 309. Rok później Renault wykupiło 51% udziałów Dacii, po czym zmodernizowało model Nova do Supernowej. Do 2003 roku Renault przejęło 99,3% udziałów Rumińskiej firmy. Po przejęciu praktycznie całej Dacii Renault zainwestował ponad miliard euro w modernizację i rozbudowę systemu produkcji. Jeszcze w roku przejęcia Dacii powstał następca Supernowej, model Solenza. W roku 2004 ukazał się model nowej generacji – Dacia Logan, który zdobył uznanie kierowców i właśnie to uznanie sprawiło, że dwa lata później powstała jego wersja kombi, a w 2007 roku wypuszczono wersję Van oraz Pickup.

W tym samym roku powstało mniejsze auto o nadwoziu typu hatchback, czyli Dacia Sandero, która w znacznym stopniu korzystała z technologii modelu Renault Clio. W 2010 roku wszedł do produkcji pierwszy seryjny SUV od Dacii zbudowany na bazie Dacii Logan, czyli Duster. W roku 2012 ukazały się nowe wersje Logana oraz Sanedero. W tym samym roku powstał pierwszy mini van Lodgy zbudowany na platformie Renault Grande Scenic, a także kombivan Dokker, który powstał na bazie Renault Kangoo II. Jeszcze tego samego roku Lodgy zdobył tytuł Rodzinnego Samochodu Roku 2012. W roku 2013 auta Dacii zdobyły szereg nagród, takich jak drugie miejsce w plebiscycie Van of the Year dla Dokkera, nagroda Indyjskiego Samochodu Roku dla Dustera oraz nagrodę Rumuńskiego Samochodu Roku dla Logana II.

W zakresie dostawy opon na wyposażenie seryjne Dacia współpracuje z różnymi producentami. I tak, na wyposażeniu seryjnym Logana znalazły się opony Goodyear Dura Grip. Natomiast w modelach użytkowych Dacii montowane są opony Dunlop Cargo G26. Opony do Dacii Sandero dostarcza również Continental. W szczególności jest to model ContiEcoContact 5.

Powyżej wyświetlamy listę odmian aut marki Dacia, klikając w powyższe linki można przejść do podstron typów i wyszukać interesujące nas opony do Dacia. Nasza wykwalifikowana kadra służy poradą i rzetelną wiedzą w zakresie doboru opon do Dacia, chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie Państwa pytania. Informujemy, że Nasza baza jest stale rozwijana i powiększana w celu dostarczenia Państwu pełnej wiedzy z zakresu doboru opon do aut Dacia. Jeśli interesują Cię opony do Dacia, dobrze trafiłeś, na pewno znajdziemy interesujące Cię opony i udzielimy wyczerpującej odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

  Infolinia:

  32 706 10 18