Opony>Tabele ciśnien opon

Ciśnienie Opon - Tabele Ciśnień.

oponyOznaczenia opon osobowych

Ciśnienie w oponach


Przeciętnie ciśnienie w oponach powinno się sprawdzać raz na dwa tygodnie. Obowiązkowo jednak raz w miesiącu. Informacje dotyczące odpowiedniego ciśnienia dostępne są w podręcznikach do samochodu, wewnątrz pokrywy zbiornika paliwa a nawet na boku drzwi kierowcy. Najprostszą metodą jest sprawdzenie tabeli ciśnień bądź skonsultowanie się z serwisem wulkanizacyjnym.

Jak sprawdzamy ciśnienie ?


Podczas sprawdzania ciśnienia najważniejszą rolę odgrywają indeksy nośności oraz prędkości. Nigdy nie powinno się określać ciśnienia w oponie „na oko”. Skorzystanie z serwisu będzie najrozsądniejszym pomysłem. Jednak jeżeli już przymierzamy się do tego sami, należy zapamiętać, że jego wartość nie może przekraczać +/- 10 % zalecanej wartości. Ciśnienie w oponach mierzymy na zimnych kołach, co oznacza, ze powinien znajdować się w spoczynku w przeciągu ostatnich 2 godzin przed sprawdzeniem. W wypadku sprawdzania ciśnienia w trasie, należy dodać 0.3 bar do wskazywanej wartości. Nie wolno redukować ciśnienia w nagrzanych oponach!

Dlaczego należy dbać o właściwe ciśnienie opon?


Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Zbyt duże obniżenie poziomu ciśnienia w oponach może nawet wydłużyć drogę hamowania samochodu aż do 22%. Poza tym zbyt nagrzana, niedopompowana opona może najzwyczajniej w świecie pęknąć, co może być tragiczne w skutkach. Ciśnienie ma także duże znaczenie dla kondycji naszych opon. Bieżnik opony ze zbyt dużym ciśnieniem zużyje się o wiele szybciej niż w oponie o regularnym poziomie.

Author: Justyna Koziołek

  Infolinia:

  32 706 10 18