Opony>Artykuły>Opony osobowe>Przechowywanie Opony Jak robić to dobrze.
Przechowywanie Opony Jak robić to dobrze.

Przechowywanie Opony Jak robić to dobrze.

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Nawet ledwo używane opony, przechowywane w niewłaściwy sposób mogą nadawać się po prostu do wyrzucenia. Szacuje się, że osoby, które samodzielnie sezonują opony, robią to niewłaściwie. Aby przedłużyć ich żywotność, jak i trwałość i osiągi, jakimi chwalą się producenci, warto zadbać o odpowiednie składowanie.

Zanim przejdziemy do sezonowania opon, warto też podpowiedzieć jak zadbać o opony na samochodzie, który będzie stać nieruchomo dłużej jak miesiąc. Nawet w takich warunkach może dojść do zniekształcenia opon, zmian starzeniowych czy nawet małych pęknięć. Najlepszym wyjściem dla opon - jak i samochodu, jest krótka podróż (do odpowiedniego nagrzania silnika), jeżeli jednak nie ma takiej możliwości (wyjeżdżasz w długą podróż) - ustaw pojazd na podpórkach lub zdemontuj opony.

Jak przechowywać opony na kolejny sezon?

Zmieniając opony na sezon, poprzednie należy gdzieś trzymać. Wciąż za mało osób decyduje się na składowanie ich w profesjonalnych miejscach, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi kosztami. A wystarczy tylko piwnica lub zaciemnione, suche miejsce, aby sezonować opony. Jednak trzeba też pamiętać o pewnych zasadach!

  • układając opony - jedna na drugiej, warto co miesiąc zmieniać kolejność ułożenia. Pierwsza, powinna być ostatnią,
  • najlepiej przechowywać każdą oponę w opakowaniu bądź pokrowcu,
  • nie trzymamy ciężkich przedmiotów na górce opon, stosie
  • nie układamy opon bezpośrednio na podłożu - lepiej na szafce, kartonie lub czymś, co zabezpieczy gumę.
  • możemy zastosować również specjalnie wieszaki do opon
  • Jeżeli opony przechowuje się razem z felgami, należy je trzymać poziomo na pojedynczych stosach. Warto też spuścić powietrze, aby opona nie dotykała podłoża, a cała konstrukcja opierała się wyłącznie na feldze. Każde przeniesienie, zmienienie kolejności opony należy robić w rękawicach roboczych, które wcześniej zostały oczyszczone.
  •   Infolinia:

      32 706 10 18