Opony>Artykuły>Opony osobowe>Opony zimowe latem | Jaki wpływ ma jazda na zimówka latem
Opony zimowe latem | Jaki wpływ ma jazda na zimówka latem

Opony zimowe latem | Jaki wpływ ma jazda na zimówka latem

Czy ogumienie zimowe nadaje się do jazdy w warunkach letnich? Jakie są zagrożenia i czy to się opłaca? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Opony zimowe wykonane są odpowiednio dobranych elastycznych mieszanek gumowych. Wyposażone są również w specjalny bieżnik zapewnia on najlepszą przyczepność na zaśnieżonych oraz oblodzonych drogach. Przy niskich temperaturach opony zimowe sprawdzają się idealnie, niestety przy cieplejszej pogodzie ich zalety zamieniają się na wady.

Główne wady jazdy na oponach zimowych latem

Większe zużycie paliwa

Na ciepłym asfalcie opona zimowa stawia znacząco większy opór niż opona letnia. Z powodu miękkiej gumy, opona łatwiej zmienia kształt. Powoduje to wzrost oporu toczenia czyli większe zużycie paliwa sięgające nawet 15%.

większe zużycie paliwa przy jeżdzie na oponach zimowych latem

Większe zużycie bieżnika

czy opony zimowe zużywają się latem

Jest to kolejna wada, większe zużycie bieżnika, które wynika ze stosowania bardziej miękkich mieszanek gumy, zapewniają one lepsze prowadzenie w niskiej temperaturze, ale szybciej ścierają się na gorącej nawierzchni. Miękka guma zaczyna się niemal lepić się do nagrzanego asfaltu i generuje większy hałas.

Droga hamowania

Podczas jazdy na oponach zimowych w warunkach letnich wydłuża się długość drogi hamowania, samochód traci sterowność na zakrętach i zmniejsza się komfort prowadzenia auta. Droga hamowania samochodu na oponach zimowych latem ze 100 km/h do całkowitego zatrzymania auta jest nawet o 16 m dłuższa niż na oponach letnich. Nietrudno domyślić się, że opony letnie zatrzymałyby samochód przed przeszkodą, w którą na zimowych oponach uderzyłby on z siłą.

wydłużona droga hamowania na zimówkach latem

Niski komfort jazdy

niski komfort jazdy na oponach zimowych latem

Opony zimowe różnią się od letnich wzorem bieżnika i składem mieszanki. Guma, z której tworzone są opony zimowe, dobierana jest w taki sposób, by zachować elastyczność nawet podczas minusowych temperatur. To zasługa domieszki krzemionki, która obniża temperaturę twardnienia gumy. Twardość opony można zmierzyć twardościomierzem do gumy.Opony zimowe podczas wysokich temperatur stają się zbyt miękkie i utrudniają wykonywanie manewrów.

Opony zimowe latem a przepisy

Polskie przepisy nie zabraniają użytkować opon zimowych w okresie letnim. Pomimo tego kierowca powinien pamiętać o właściwym doborze ogumienia do konkretnej pory roku. Zalecamy wymianę zimowego ogumienia na nowe, kiedy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 4 mm, czyli blisko połowa bieżnika nowych rowków. Może to być lekko szokujące, ponieważ przepisy mówią o minimalnej głębokości 1,6 mm.

Pozostawienie opon zimowych na lato nie jest dobrym pomysłem, a generuje sporo problemów, dlatego odradzamy taki pomysł. Warto pamiętać, że opony są jedynym punktem kontaktu samochodu z nawierzchnią, więc wszelkie oszczędności bezpośrednio przekładają się na bezpieczeństwo jazdy. Dobór opon do pory roku jest równie ważny, jak stan ogumienia.

prawo a używanie opon zimowych latem

  Infolinia:

  32 706 10 18