Strona główna>Artykuly>Opony wzmacniane czy to konieczny wybór. Opony XL i C

Opony wzmacniane czy to konieczny wybór. Opony XL i C

Opony wzmacniane czy to konieczny wybór. Opony XL i C

Opony wzmacniane

Opony wzmacniane są to opony o zwiększonym indeksie prędkości oraz nośności. Dostosowane one są do większego ciśnienia oraz obciążenia niż przewidziane dla opony drogowej. Najczęściej spotykanymi oznaczeniami w oponie wzmacnianej jest XL (Extra Load) oraz Reinf lub Reinforced, gdzie pierwszy typ oznaczenia jest tym najczęściej spotykanym. Nie licząc dopisku o wzmocnieniu, nie różni się ona wizualnie od opony zwykłej. Same opony montuje się głównie w pojazdach z dużymi silnikami oraz w SUVach, gdzie wysoki indeks prędkości oraz wzmocniona konstrukcja pozwoli na bardziej sportową jazdę bez obaw o uszkodzenie opony. Opony wzmacniane można znaleźć również w pojazdach dostawczych oznaczane jako opony dostawcze oraz vanach gdzie większy indeks nośności pozwoli na zabranie większej ilości towaru lub pasażerów. W tym artykule przedstawię charakterystykę oraz wady i zalety opony wzmacnianej.

Charakterystyka opony wzmacnianej

Każda opona ma przypisany indeks nośności zależny do ciśnienia znajdującego się w kole. W przypadku opony wzmacnianej możemy ją napompować większym ciśnieniem, co pozwala zwiększyć nośność, a wzmocniona konstrukcja takiej opony pozwala osiągnąć większe prędkości. Opony wzmacniane powinny trafić na samochód który posiada homologacje. Jeżeli producent uważa, że w tym samochodzie powinny być montowane opony wzmacniane, takie opony należy kupić i takie opony należy zamontować. Z drugiej strony, jeżeli producent nie przewidział opon wzmacnianych do naszego samochodu, nie mają Państwo obowiązku ich kupować, gdyż koszt może być niewspółmierny do zysków, a często statystyczny kierowca nie korzysta z dobrodziejstw opony wzmacnianej.

Wady i zalety opon wzmacnianych

Do zalet opon wzmacnianych można zaliczyć zwiększoną trwałość względem zwykłych opon drogowych. Z racji mocniejszej konstrukcji pozwalają na przejechanie większej ilości kilometrów bez uszkodzeń wewnętrznych, tylko musimy dbać o poprawne ciśnienie i sprawdzać je tak często jak w przypadku zwykłej opony drogowej. Z racji wzmocnionej konstrukcji trudniej taką oponę również uszkodzić, najeżdżając przykładowo na dziurę lub na krawężnik. Kolejną zaletą opony wzmacnianej jest lepsza przyczepność i właściwości jezdne opony, zwłaszcza kiedy jeździmy dynamicznie. Opony XL sprzyjają sportowej jeździe, większym prędkościom, późniejszym hamowaniem i przyczepnością na zakrętach. Opony wzmacniane mają niestety również i wady, głównie odbijające się na portfelu oraz komforcie. Hałas wytwarzany podczas jazdy na oponie wzmacnianej jest większy w porównaniu z oponami drogowymi, a, że hałas rośnie logarytmicznie a nie liniowo, nawet jeden decybel może zrobić różnicę. Przeważnie również opony wzmacniane mają większe opory toczenia a co za tym idzie zwiększone spalanie. Spalanie zwiększa się również z przypadku zwiększonej masy takiej opony. Koszt zakupu opony wzmacnianej jest też nieco większy niż koszt zakupu zwykłej opony.
 

Podsumowanie

Czy warto inwestować w opony wzmacniane do naszego pojazdu? Jeżeli nie wymaga tego producent, nie jeździmy szybko oraz nie posiadamy dużego i ciężkiego pojazdu to nie ma takiej potrzeby. Jeżeli poruszamy się dynamicznie oraz zdarza się jeździć samochodem szybciej, można takie opony polecić ze względu na lepszą dynamikę jazdy oraz przyczepność. Ale jeżeli producent wymaga opon wzmacnianych to takie opony musimy montować, nie należy ignorować zaleceń producenta gdyż może się to tragicznie skończyć. Podsumowujac, jeżeli producent zaleca opony wzmacniane do Państwa pojazdu należy takie opony kupić, jeżeli posiadają Państwo mocniejszy pojazd lub cięższy i chcą pojeździć dynamiczniej, warto takie opony również zamówić. Z drugiej strony, jeżeli pojazdem będą się Państwo poruszać po mieście, sam pojazd nie jest duży i nie odczuwają Państwo potrzeby dynamicznej jazdy to opony wzmacniane nie będą Państwu potrzebne.

 

  Infolinia:

  32 706 10 18