Strona główna>Artykuly>Opony do Mercedesa Sprinter

Opony do Mercedesa Sprinter

Opony do Mercedesa Sprinter

Wśród aut dostawczych występujących na polskich drogach niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli jest Mercedes-Benz Sprinter. Pojazd ten w ciągu blisko 20 lat swojego istnienia ukazał się w kilkudziesięciu wersjach silnikowych i wyposażeniowych. My postanowiliśmy przyjrzeć się modelowi Sprinter Furgon 316 CDI. Model ten, tak samo jak większość aut dostawczych jest napędzany na ropę.

Ładowność

Sprinter, jak na auto dostawcze wykazuje bardzo dobre właściwości jezdne. Mimo swoich gabarytów nie poddaje się on sile wiatru, a kierowca zasiadający za jego kierownicą może czuć się naprawdę pewnie. Auto to zostało wyprodukowane z myślą o transporcie towarów dużych objętościowo, lecz o niskiej masie. Deklarowana ładowność Sprintera wynosi 1028 kg. Przy rozstawie osi 4325 mm i wysokim dachu, jego wewnętrzna wysokość wynosi 1940 mm, natomiast auto pomieści 14 m sześciennych. Wewnątrz auta znalazło się 12 uchwytów do mocowania towaru, w tym 10 z nich zostało umieszczonych na podłodze, a 2 trafiły na dół ścianki działowej za kabiną.

Ogumienie

Porządne opony dostawcze są podstawą w każdym aucie. Jednak są one szczególnie ważne w autach, które spędzają dużą liczbę godzin w drodze. Dlatego w Sprinterze, na standardowych, pełnych felgach 6,5 J x 16 seryjnie trafiły opony Michelin Agilis X Green w rozmiarze 235/65 R16 C, które obecnie są produkowane w Olsztynie.Opony te zostały stworzone z 8 warstw, wśród których znalazły się takie tworzywa, jak poliester, stal oraz poliamid.Zapasowe koło w Sprinterze zostało umieszczone w najbardziej optymalnym miejscu, czyli pod płytą podłogową. Rozwiązanie to zapewnia dostęp do "zapasówki" nawet przy w pełni załadowanym aucie. Po prostu wystarczy odblokować dwie zaślepki znajdujące się w podłodze przy tylnych drzwiach i już można przystępować doz wymiany koła.

W Sprinterze ma zastosowanie wyłącznie podany wyżej rozmiar opon i jedynie taki rozmiar został umieszczony w informacji pojazdu, dzięki temu dobór właściwych opon do pojazdu staje się jeszcze mniejszym problemem. Niestety informacja jest mniej dokłada jeśli chodzi o użytkowanie opon. Producent na nalepce znajdującej się pod siedzeniem kierowcy podał jedynie ciśnienie, które bez względu na załadunek z przodu pojazdu wynosi zawsze 3.0 bar, natomiast na tyle pojazdu bez załadunku zaleca się 3.0, a z załadunkiem 4.5 bara. Producent nie zaleca używania opon bieżnikowanych, gdyż sam Daimler AG nie testuje opon bieżnikowanych w swoich samochodach i odradza używanie takich opon, jako niemożliwych do oceny pod względem stanu technicznego.W instrukcji producenta Sprintera podaje się zalecenia odnośnie użytkowania opon. Można w nich przeczytać na przykład, że przy grubości bieżnika poniżej 3mm przyczepność opon na mokrej nawierzchni znacznie maleje. Dlatego należy sprawdzać stan techniczny opon co najmniej raz na dwa tygodnie oraz przed dłuższymi wyjazdami.

  Infolinia:

  32 706 10 18