Strona główna>Artykuly>Wszystko o oponach klasy premium

Wszystko o oponach klasy premium

Wszystko o oponach klasy premium

Często kupując opony do pojazdu najpierw zwracamy uwagę na cenę, następnie sprawdzamy inne parametry i porównujemy je z innymi oponami. Nie jest to oczywiście złe zachowanie, zwłaszcza w przypadku tak zaciętej konkurencji na rynku. Z drugiej strony, gdy kupili Państwo samochód sportowy lub auto to dużej mocy, w większości przypadków nie ma zamienników opon premium. W tym artykule postaram się przybliżyć zalety i wady opon premium oraz porównanie najlepszych marek do tych bardziej budżetowych.

Porównanie z oponami chińskimi, budżetowymi i klasy średniej

Różnice w ogumieniu pomiędzy klasami są znaczne, tak samo jak cena. Duża część kierowców porusza się na chińskim ogumieniu chwaląc je, że za taką cenę kupili dobre opony. Nie każdy posiada mocny samochód ani nie jeździ szybko, dlatego chińska opona (z atestami) może być dobrym zamiennikiem opony budżetowej. W zależności od rodzaju opony oraz producenta, różnice mogą sięgać kilku % do nawet kilkudziesięciu na korzyść opony budżetowej. Opona klasy średniej uważana jest za najlepszy wybór, jeżeli chcemy jeździć pewnie a oszczędnie, zapewniając dobre warunki jezdne w porównaniu do ceny. Opona klasy premium różni się głównie postępem technologicznym a co za tym idzie, właściwościami jezdnymi, które najczęściej zapewniają zdecydowanie lepszą przyczepność oraz zmniejszoną odległość hamowania względem wcześniejszych klas. Często idzie za tym zwiększona cena zakupu, jednak w większości wypadków opona jest warta swojej ceny. Mimo, że nikt nie zabrania jeździć na chińskim ogumieniu w długie trasy i trasa może być przejechana bezproblemowo, dużo chińskiego i budżetowego ogumienia jest chwalone nawet przy dużych przebiegach, kupując oponę klasy premium, kupują Państwo pewność prowadzenia oraz bezpieczeństwo. Ogumienie premium poleca się dla kierowców jeżdżących głównie w trasie, jednak w mieście również dadzą sobie radę, chociaż nie odczujemy pełnych właściwości opony. Z drugiej strony budżetowe opony również są pełnoprawnym produktem i w pełni radzą sobie z dużymi przebiegami, w sytuacjach krytycznych może być ciężko utrzymać samochód na drodze. Przedstawiając liczby, różnica w hamowaniu może sięgać od 10% do nawet 40% na korzyść opony premium, mordercze testy na torze również wykazują zdecydowanie lepsze właściwości jazdy w slalomie i na mokrej nawierzchni opon premium. Podsumowując, jeżeli zależy Państwu na jak najlepszych właściwościach opony, opony premium będą najlepszym wyborem. Mimo wszystko wybór klasy opony warto podzielić na kategorie, do których należy klasa samochodu, roczny przebieg oraz styl jazdy i od Państwa zależy, czy warto dopłacać do najlepszej jakości czy wystarczą markowe opony budżetowe, nie wszyscy kierowcy odczują korzyści związane z oponami najlepszej klasy. Marki produkujące opony klasy premium to między innymi: Michelin, Dunlop, Goodyear, Pirelli, Continental, Bridgestone, Nokian.

Zalety opon premium

Decydując się na zakup opon klasy premium, możemy liczyć na najlepsze właściwości jezdne takiego ogumienia. Opony z tego segmentu wykonywane są przy użyciu najnowszych technologii i producenci po prostu na takich oponach nie oszczędzają. Przy tworzeniu takiego ogumienia używa się znacznie lepszych materiałów niż w przypadku tańszych modeli ze swojej oferty. Dzięki temu opony klasy premium charakteryzują się wyższą trwałością, są cichsze i bardziej komfortowe. Opony tej klasy można polecić również kierowcom o sportowej charakterystyce jazdy, ze względu na skróconą drogę hamowania i lepszą przyczepność. Kupując oponę klasy premium ma się pewność co do jakości ogumienia, zapewniają lepszą przyczepność i większe bezpieczeństwo od tańszych odpowiedników.

Wady opon premium

Główną wadą opon premium jest ich cena, często nawet 2 razy większa od budżetowych odpowiedników. Mimo, że komplet opon premium może być trwalszy od kompletu opon budżetowych, dwa komplety pozwolą przejechać więcej kilometrów. Ciężko jest również z dostępnością takich opon w segmencie samochodów kompaktowych a jak już opony są dostępne to różnica potrafi być naprawdę duża. Nie należy również przesadzać co do pewności takiego ogumienia, mimo, że oferują lepszą wydajność pewnego poziomu nie przeskoczą.

  Infolinia:

  32 706 10 18