Opony>Artykuły>Opony motocyklowe>Jak dobrać opony do motocykla
Jak dobrać opony do motocykla

Jak dobrać opony do motocykla

Dobór odpowiednich opon do motocykla ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, trakcji i ogólnej wydajności pojazdu. Opony stanowią jedyny punkt kontaktu między motocyklem a nawierzchnią drogi, dlatego ważne jest, aby dostosować je do specyfikacji motocykla oraz warunków, w jakich będzie się poruszał. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru opon.

Wielkość opony

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiednich wymiarów opony dla Twojego motocykla. Informacje dotyczące wymiarów znajdziesz na tabliczce znamionowej umieszczonej na motocyklu. Wymiar opony obejmuje szerokość, wysokość profilu, średnicę felgi i obciążenie, które opona może udźwignąć. Ważne jest, aby wybrać opony o dokładnych wymiarach zalecanych przez producenta motocykla.

jak wybrać opony do motocykla

Jak czytać oznaczenia na oponach

opony motocyklowe oznaczenia na oponach motocyklowych

TT/TL

Na oponie motocyklowej znajdują się również różne oznaczenia, które zawierają istotne informacje dotyczące jej rodzaju i zastosowania. Jednym z tych oznaczeń jest symbol TT (TUBETYPE) lub TL (TUBELESS), który informuje nas, czy opona jest dętkowa czy bezdętkowa. Oznaczenie TT oznacza, że opona wymaga stosowania dętki, podczas gdy oznaczenie TL oznacza, że opona jest bezdętkowa.

NHS

Kolejne oznaczenia dotyczą zastosowania opony. Oznaczenie NHS (Not for Highway Service) oznacza, że opona nie jest przeznaczona do użytku na drogach publicznych. Jest to oznaczenie dla opon, które są przeznaczone do specjalnych zastosowań poza drogami publicznymi, na przykład w sportach off-road.

M/C

Trzecie oznaczenie, czyli M/C, oznacza, że opona jest przeznaczona wyłącznie do motocykli o średnicy większej niż 13 cali. Oznaczenie to ma na celu zapewnienie właściwego dopasowania opony do motocykla i jego specyfikacji.
Kiedy opona jest radialna a kiedy diagonalna? Oznaczenie ?R? oznacza oponę radialną, symbol ?-? oponę diagonalną, natomiast ?B? to nic innego jak, opona diagonalna z opasaniem

DOT

Jednak najważniejszym oznaczeniem, bez którego opona nie może być dopuszczona do użytku, jest oznaczenie DOT (Department Of Transportation). Bez tego oznaczenia opona nie jest zgodna z przepisami i nie powinna być stosowana na drogach publicznych. Oznaczenie DOT składa się z czterech cyfr, które informują o tygodniu i roku produkcji opony. Na przykład oznaczenie 2522 oznacza, że opona została wyprodukowana w 25 tygodniu roku 2022.

Typ opon

Istnieją różne typy opon do motocykli, a wybór zależy od stylu jazdy i warunków, w jakich będą użytkowane. Opony sportowe są przeznaczone do dynamicznej jazdy po suchych nawierzchniach i oferują doskonałą przyczepność, ale mogą być mniej trwałe. Opony turystyczne są bardziej wytrzymałe i zapewniają większy komfort podczas długich tras. Opony terenowe są przeznaczone do jazdy w trudnym terenie i posiadają bardziej agresywny bieżnik. Wybierz opony, które najlepiej odpowiadają Twoim preferencjom i stylowi jazdy

opony motocyklowe

Warunki atmosferyczne

opony do motocykli

Pogoda i warunki atmosferyczne mają duży wpływ na wybór opon. Jeśli głównie jeździsz po suchych drogach, opony o twardszej mieszance gumy mogą być odpowiednie, ponieważ zapewniają lepszą trakcję. Natomiast w przypadku jazdy po mokrych lub śliskich nawierzchniach, opony z bardziej miękką mieszanką gumy i odpowiednim bieżnikiem mogą być bardziej bezpieczne. Pamiętaj, że niektóre opony są specjalnie zaprojektowane do jazdy w określonych warunkach.

Bieżnik i wydajność

Bieżnik opony odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu przyczepności i skuteczności hamowania. Im głębszy bieżnik, tym lepsza trakcja na mokrej i niekorzystnej nawierzchni. Opony mogą mieć różne właściwości pod względem wydajności. Jeśli zależy Ci na osiągach i szybkiej jeździe, warto zwrócić uwagę na opony o lepszej przyczepności i stabilności. Jeśli natomiast preferujesz komfort i długie trasy, opony o niższym poziomie hałasu i większej trwałości mogą być odpowiednie.

  • Regularne sprawdzanie ciśnienia powietrza: Sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach regularnie, co najmniej raz w miesiącu lub przed dłuższymi podróżami. Niskie ciśnienie może prowadzić do zwiększonego zużycia opony, pogorszonej trakcji i niebezpiecznych warunków jazdy.

  • Monitorowanie zużycia bieżnika: Regularnie sprawdzaj głębokość bieżnika opony. Minimalna głębokość bieżnika wymagana przez przepisy prawa może się różnić w zależności od kraju, ale ogólnie zaleca się, aby głębokość bieżnika wynosiła co najmniej 1,6 mm. Zużyty bieżnik zmniejsza przyczepność i wydajność hamowania, zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Jeśli bieżnik jest zbyt zużyty, należy wymienić oponę na nową.

ciśnienie w oponach motocyklowych
wymiana opon motocyklowych
  • Regularne wyważanie i ustawianie geometrii - Nieprawidłowe wyważenie i ustawienie geometrii mogą prowadzić do nierównomiernego zużycia opon, drgań i pogorszenia komfortu jazdy. Skorzystaj z usług profesjonalnego warsztatu motocyklowego, aby wyważyć koła i sprawdzić geometrię motocykla. Regularne sprawdzanie i regulacja tych parametrów przyczyniają się do dłuższej żywotności opon i lepszej stabilności jazdy.

  • Odpowiednia przechowywania: Jeśli nie używasz motocykla przez dłuższy czas, odpowiednie przechowywanie opon jest istotne. Opony powinny być przechowywane w chłodnym, suchym miejscu, z dala od promieni słonecznych, źródeł ciepła i substancji chemicznych. Unikaj również składania opon na dłuższy czas, ponieważ może to prowadzić do utraty ich kształtu.

  Infolinia:

  32 706 10 18


Ustawienia

W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Analityka

Pliki cookie umożliwiają gromadzenie anonimowych informacji dotyczących aktywności użytkowników na stronie, co przekłada się na możliwość ciągłego doskonalenia naszego serwisu i sprawienia, że korzystanie z niego staje się bardziej intuicyjne.

Marketing

Analizujemy Twoje przeglądane treści i zakupy na naszej stronie, aby lepiej dostosować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań. Dzięki temu prezentujemy Ci reklamy, które są bardziej przydatne i interesujące z Twojej perspektywy.