Strona główna>Artykuly>Opony przeznaczone do maszyn budowlanych koparek ładowarek

Opony przeznaczone do maszyn budowlanych koparek ładowarek

Opony przeznaczone do maszyn budowlanych koparek ładowarek
Opony przeznaczone do maszyn budowlanych

Opony dzielimy na kilka rodzajów, przeznaczonych na dany typ pojazdu, jednak jednymi z ważniejszych są opony do maszyn budowlanych. Dzięki tym maszynom możemy wykonywać pracę wydajniej i szybciej, a często koparka lub walec są wymagane, aby firma funkcjonowała poprawnie. Bardzo duża część z tych maszyn wymaga do jazdy sprawnych opon, często poruszają się po ciężkim terenie, a same opony muszą być odporne na uszkodzenia i zapewnić przejazd przez grząskie podłoże.  Pokrótce opiszę rodzaje maszyn jak i opony do nich przeznaczone.

Opony do koparek

Samych koparek mamy parę różnych typów, mamy koparko-ładowarki, koparki kołowe oraz mini-koparki. Opony z przeznaczeniem do koparek muszą poradzić sobie z ciężarem samej koparki , muszą być odporne na przebicia i ciężkie warunki pracy i zapewniać przynamniej minimalny komfort jazdy. Przy doborze opon do koparek musimy uwzględnić w jakich warunkach będziemy używać opony, jaka jest maksymalna ładowność oraz rodzaj opony - radialna lub diagonalna. Pamiętajmy również o odpowiednim bieżniku, który powinien sobie poradzić w najcięższych warunkach, zdradliwym piasku, gęstym błocie czy nawet zwykłym asfalcie.

Opony do równiarek

Równiarki głównie używane są do wyrównywania podłoża, na przykład pod asfalt czy ułożenie kostki. Równiarek istnieje wiele rodzajów, jednak od każdego rodzaju wymaga się odpowiedniej pracy i opony, która powinna ułatwiać wykonywanie tej pracy. Dobierając oponę do równiarki musimy uwzględnić indeks nośności tej opony, bieżnik odpowiedni do powierzchni po której będziemy się poruszać i komfort użytkowania.

 

Opony do walca

Walec używany jest do ugniecenia lub utwardzenia powierzchni, a sam walec mimo jego uniwersalności, najczęściej możemy spotkać przy utwardzaniu asfaltu w pracach publicznych. Za ruch walca odpowiadają koła umieszczone na tyle maszyny, a same opony muszą sobie poradzić z ciężkimi warunkami. Opony przeznaczone do walca powinny być odporne duże temperatury, najczęściej w przypadku wylewania asfaltu, gdzie temperatury mogą wynosić około 250 stopni. Dodatkowo, opony przeznaczone do walca powinny zapewnić przyczepność na piasku i pozwolić ruszyć walec z miejsca, a z racji jego dużej wagi, może to nie być łatwe.

 

Ładowarka

Ostatnią maszyną budowlaną przedstawioną w tym artykule jest ładowarka. Najczęściej stosuje się ją do ładunku i transportu urobku na bliższy dystans przy pomocy łyżki, konstrukcja może być oparta o gąsienice lub koła z oponami. Sama koparka może również zostać użyta do odspajania gruntów, na przykład dla gruntu zamarzniętego, czy mniej cięższych zadań - transportu materiałów budowlanych lub małych narzędzi po placu budowy. Z racji używania głównie w przy przeładunku urobku, opony do ładowarek muszą poradzić sobie z ciężkim i grząskim podłożem oraz z ciężarem koparki wraz z wyżej wymienionym urobkiem. Bieżnik powinien zapewnić przyczepność również na asfalcie a opona nie powinna zedrzeć swojego bieżnika w zbyt szybkim tempie.

 

  Infolinia:

  32 706 10 18