Strona główna>Artykuly>Mitas producent opon z tradycją

Mitas producent opon z tradycją

Mitas producent opon z tradycją

Jak wynika z raportów już w co czwartym, nowym ciągniku lub kombajnie montowane są opony marki Mitas. Wiele z tych opon powstaje w czeskich Otrokovicach. Zapraszamy zatem do "wizyty" w jednej z najnowocześniejszych fabryk opon w tej części Europy.

Mitas to Czeska firma, której początki sięgają lat 30 ubiegłego wieku. Pierwotnie fabryki znajdowały się w Pradze, a potem krótko w Zlinie. Dzisiaj Mitas to pięć zakładów produkcyjnych: cztery z nich znajdują się w Europie (jeden w Serbii), a jeden zlokalizowany jest w USA (w Charles City, w stanie Iowa). Mitas to obecnie drugi największy producent opon poza drogowych w Europie z rocznym obrotem przekraczającym 450 mln euro (2012 r.).Czeska firma zajmuje się głównie produkcją opon rolniczych oraz do ciężkich maszyn budowlanych pod trzema rożnymi markami. Oprócz Mitasa są to Cultor oraz marka na licencji Continental. Nowoczesny zakład produkcyjny w Otrokovicach powstał w 2013 roku. Mimo tego, już teraz może się pochwalić wdrożonymi innowacjami i normatywami BAT (najlepsze dostępne techniki). Cała inwestycja pochłonęła prawie 40 mln euro, a została zrealizowana zaledwie w ciągu 12 miesięcy. Powstały obiekt ma powierzchnię 24 000 metrów kwadratowych, a zdolność produkcyjna wynosi 42 000 ton opon rocznie. Głównie produkuje się tutaj opony radialne, które słyną ze swojej wysokiej jakości.

Jako fabryczne ogumienie, Mitas od wielu lat jest wykorzystywany przez czołowych producentów maszyn rolniczych takich jak np. John Deere, AGCO/Fendt i Case New Holland. Jak zapewnia Andrew Mabin - dyrektor ds. handlu i marketingu, tak silna pozycja Mitasa na rynku jest możliwa dzięki "tradycyjnemu podejściu połączonemu z silnym zapleczem w dziedzinie badań i rozwoju". Produkowane przez Czechów opony Mitas Premium można śmiało porównywać z oponami rolniczymi Continental, które Mitas produkuje od 2004 roku. Rosnący udział opon Mitas Premium udowadnia, że zmiana naszej strategii, polegająca na wspieraniu jednej marki premium, okazuje się bardzo dobrą decyzją ­ dodaje A. Mabin. Obecnie spółka planuje skoncentrować się na wspieraniu jednej marki premium - marki Mitas. Warto zauważyć, że seria Mitas Premium to nie tylko opony Continental z nowymi etykietami, ale przede wszystkim nowe i ciągle rozwijane produkty pod marką Mitas. Najpopularniejsze na rynkach europejskich są opony SFT (Super Flexion Tyre) przeznaczone do traktorów o większej mocy, kombajnów i przyczep na zboże oraz opony VF (Very High Flexion), a w szczególności modele HC 1000 i HC 2000. Inne znane opony serii Mitas Premium to SFT IF (Improved Flexion Tyre), CHO (Cyclic Harvesting Operation), SST (Silent Speed Tyre), AC 65, HC 70, AC70 T, AC85, AC90 i Agriterra. Tak szeroki asortyment oferowanych produktów sprawia, że od początku tego roku opony serii Mitas Premium zastępują opony marki Continental u wszystkich większych producentów maszyn rolniczych. Jak wynika z raportów sprzedaży, Mitas Premium cieszy się także powodzeniem u indywidualnych klientów. Do kwietnia bieżącego roku opony serii Premium stanowiły (w tonach) 80 procent całej sprzedaży tylnych opon radialnych. Według prognoz ta przewaga ma się jeszcze zwiększać w kolejnych kwartałach.

Innowacyjne rozwiązania spotykane w oponach Mitas Premium są przede wszystkim efektem współpracy z renomowanym ośrodkiem badań w Zlinie. To właśnie w Rubber Technology and Testing Institute potwierdzono między innymi walory opon Sport Force+. Obecnie spółka pracuje nad nową technologią, która ma w założeniu łączyć najlepsze cechy tradycyjnych opon i gąsienic. Celem jest stworzenie opony o większej powierzchni nacisku i niższym ciśnieniu, która zapewni równomierny i mniejszy nacisk na glebę. Mitas Pneu Trac to prawdziwa rewolucja, uznana za Innowację Techniczną EIMA 2014. Koncepcja Pneu Trac dowodzi, że potrafimy wyjść poza główny nurt, aby zaoferować produkt, który może zaspokoić potrzeby rolników. Jakkolwiek do debiutu rynkowego jeszcze daleko, to nasze testy potwierdzają, że udało nam się zaprojektować oponę, która może z sukcesem konkurować z tradycyjnymi oponami i być znacznie tańsza od gąsienic ­ komentuje A. Mabin. W porównaniu ze standardowymi oponami Mitas Pneu Trac gwarantuje o 53 procent większe odciski w glebie, a sztywność bloków jest wyższa aż o 167 procent. Ponadto innowacyjny produkt Mitasa posiada większą siłę napędową oraz większą siłę uciągu przy jednocześnie mniejszemu naciskowi na glebę i równomiernemu naciskowi na utwardzone podłoże. Co dodatkowo wyróżnia tę oponę to fakt, że nawet przy niższym ciśnieniu zapewnia stabilność i nie ma potrzeby regulacji jej ciśnienia.

Jednym z najnowszych produktów są także opony CHO (Cyclic Harvesting Operation) SVT. Przy projektowaniu tej opony współpracowano z firmą Class - producentem maszyn rolniczych. Ogumienie charakteryzuje się oszczędną i komfortową jazdą przy jak najmniejszym oddziaływaniu na glebę. Najważniejszą cechą opony jest jednak to, że w porównaniu do tradycyjnych opon CHO ma niższe ciśnienie, obniżone do 31 procent, przy tej samej nośności. W efekcie szerokość powierzchni nacisku jest większa nawet o 24 procent.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na opony mitas

  Infolinia:

  32 706 10 18