Strona główna>Artykuly>Jak prawidłowo konserwować opony?

Jak prawidłowo konserwować opony?

Jak prawidłowo konserwować opony?

Konserwacja opon

Konserwacja opon może nie być oczywistą czynnością dla użytkownika samochodu a warto o opony zadbać, gdyż zaniedbane ogumienie traci swoje właściwości jezdne. Natłuszczenie opony pozwoli na zwiększenie jej żywotności, pozwalając nam dłużej cieszyć się pełnymi jej właściwościami. Pielęgnacja jednakże nie ma już sensu kiedy opona jest starsza niż 6/7 lat, gdyż nawet najlepsze kosmetyki nie pozwolą przywrócić takiej oponie dawnych właściwości. Samych rodzajów środków pielęgnacyjnych jest bardzo dużo i postaram się przybliżyć niektóre z nich.

Preparaty do konserwacji opon

Pamiętajmy, że opony zbudowane są z gumy, która jest podatna na warunki atmosferyczne oraz warunki drogowe. Rozlana na asfalcie benzyna może nie uszkodzi ogumienia od razu, jednak może doprowadzić do stwardnienia gumy lub jej popękania. Po kontakcie opony z rozpuszczalnikami, paliwami oraz smarami koło powinno zostać natychmiastowo umyte. Środki pielęgnujące pozwalają na częściowe zniwelowanie skutków wyżej wymienionych środków i pozwala na przedłużenie żywotności ogumienia. Same preparaty są to głównie środki aktywne, składające się z polimerów silikonu, aktywnego węgla oraz substancji z filtrami promieniowania UV. Same preparaty występują w postaci kremów lub "farb" w sprayu. Preparaty te stosuje się głównie na bok opony jednak gdy oddajemy oponę na przechowanie lub odkładamy do garażu, można zaaplikować środek na całe ogumienie. Wnikają one w strukturę gumowej mieszanki, „odżywiają ją”, zabezpieczają przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych i jednocześnie odświeżają wygląd ścianek bocznych opony. Sam środek warto stosować w przypadku gdy myjemy cały samochód, należy tylko pamiętać, żeby opona była czysta, sucha i nienagrzana. W przypadku opony brudnej samo nakładanie kosmetyków mija się z celem, gdy opona jest mokra specyfik nie będzie posiadał pełnych swoich właściwości będąc rozwodnionym a krem nie wsiąknie odpowiednio w rozgrzaną gumę.

Nabłyszczacze

Nabłyszczacze w porównaniu do wyżej wymienionych kosmetyków służą jedynie wyglądowi zewnętrznemu opony, jednak są przeważnie tańszą ich alternatywą. Występują one głównie w postaci sprayu nadającego połysk, którym spryskujemy jedynie bok opony. Z racji bardzo śliskiej mieszanki, gdy popsikamy go na bieżnik lub hamulce, może spowodować nieprzyjemne konsekwencje, hamulce mogą działać nieefektywnie lub opona może tracić przyczepność. Sam spray przywraca oryginalny, czarny kolor opony jednak należy pamiętać, że stosowanie stricte przeznaczonych kosmetyków do konserwacji pozwoli uzyskać bardziej długotrwały efekt. Kosmetyki pielęgnujące będą również bardziej efektywnie zabezpieczać oponę przed utratą elastyczności i pęknięciami. Nabłyszczacze w sprayu można traktować jedynie jako doraźne środki lub ostateczny szlif przy myciu samochodu. Procedura nakładania jest taka sama jak w przypadku kosmetyków do pielęgnacji.

Odpowiednie ciśnienie

Odpowiednie ciśnienie w oponach było poruszane już u nas na stronie, jednak zawsze warto do niego wrócić. Producenci zalecają sprawdzać ciśnienie w oponach przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą, gdyż niepoprawne napompowanie naszego koła może skutkować przyspieszonym zużyciem ogumienia. Poprawne ciśnienie odbija się również na bezpieczeństwie jazdy i ekonomii, zbyt niskie ciśnienie zmniejsza przyczepność oraz zwiększa opory toczenia, automatycznie zwiększając spalanie. Przedobrzenie z ciśnieniem zmniejsza za to opory toczenia, jednak powoduje szybsze zużycie się mieszanki.

Podsumowanie

O opony warto dbać gdyż jest to jedyne miejsce, gdzie pojazd ma kontakt z podłożem. Opony odpowiadają za nasze bezpieczeństwo oraz komfort podróży, niepoprawne ciśnienie odbija się również na spalaniu. Odpowiednie kosmetyki pozwolą zachować odpowiedni stan ogumienia przez lata, odwdzięczając się podanymi przez producenta właściwościami.

  Infolinia:

  32 706 10 18