Strona główna>Artykuly>Kiedy zmienić opony na nowe

Kiedy zmienić opony na nowe

Kiedy zmienić opony na nowe

Kiedy czas na zupełnie nowe opony?

Kiedy powinno się kupić nowe opony? Gdy minie określony przez producenta czas? A może jak bieżnik widać tylko pod mikroskopem? Jest wiele zmiennych, które „zmuszają” nas, kierowców do szybszego zakupu świeżego kompletu na samochód. Zapoznaj się z takimi sytuacjami.

Nie zawsze bieżnik decyduje o tym, że już czas na nowy komplet. Często może być on widoczny, wyczuwalny pod palcami, a pomiary sugerują zdatność na kolejny sezon lub dwa, jednak stan techniczny, wiek czy sama guma sugerują, że dni danej opony są niestety policzone. Zobacz, w jakich sytuacjach trzeba postawić na nowy komplet.

Po przebiegu – pierwsza zmienna sugerująca, jak długo można korzystać z opony

Wielu producentów sugeruje przebieg, jakim można pokonać daną oponą. Bardzo często jednak dzieje się tak, że długo przed osiągnięciem wartości maksymalnej, bieżnik jest już na tyle mały, że kierowca sam wyrzuca opony i szuka w sieci nowych, świeżych i gotowych do pokonania kolejnych kilometrów. Skąd się biorą takie anomalie? Za zużycie bieżnika bardzo często odpowiada styl jazdy, rodzaj napędu, a nawet częstotliwość wymiany na sezonowe (np. zbyt późne).

Wszelkie boczne uszkodzenia nakazują wyrzucenie opony

Wulkanizatorzy choć mogą naprawić wszelkie uszkodzenia boczne opony, to często się ich nie podejmują. Dzieje się tak z prostych względów – naruszają konstrukcję ogumienia, przerywają jej ciągłość i nawet rewelacyjnie nałożona łatka obniża bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. A tyle się mówi i niekontrolowanych wybuchach opon na polskich autostradach..

Wiek – im starsza, tym gorsza

Niestety w przypadku opon, nie powiemy, że im starsza tym lepsza. Wręcz przeciwnie. Opony też mają swoją czasową przydatność. I choćby leżakowały w odpowiednich warunkach kilka sezonów, to guma kruszeje, a właściwości opony maleją, pogarszając bezpieczeństwo przy prowadzeniu. Nie bez powodu na każdej z nich umieszczana jest informacja w jakim miesiącu i roku została ona wyprodukowana, a sklepy mocno tną ceny tych, które od długiego czasu leżakują na magazynach.

Preferencje kierowcy

Jest to ostatni powód do zmiany opony. Często kierowcy wraz z wiekiem zaczynają rozumieć indeksy prędkości, szukają od opon czegoś więcej jak prowadzenia samochodu. Chcą, aby były ciche, zużywały mniej paliwa i lepiej trzymały się drogi. Dlatego jest duża grupa kierowców, którzy „wyrzucają” zdrowe, nadające się jeszcze na kilka sezonów komplety, bo szukają po prostu czegoś.. lepszego.

  Infolinia:

  32 706 10 18