Strona główna>Artykuly>Jaka jest żywotność opon ile możemy je bezpiecznie użytkować

Jaka jest żywotność opon ile możemy je bezpiecznie użytkować

Jaka jest żywotność opon ile możemy je bezpiecznie użytkować

Jaka jest żywotność opon?

Są różne szkoły użytkowania opon. Jedna mówi o wykonanym limicie kilometrów, inna o latach, a jeszcze inna o.. ścieralności bieżnika. Jak to jest w rzeczywistości? Jak długo można użytkować jeden komplet ogumienia, aby nadal korzystać z jego właściwości i nie narażać swojego życia na niebezpieczeństwo?

Wiele osób zastanawia się - jak długo może jeździć na komplecie opon. Naturalnie chcemy jak najdłużej wykorzystywać ogumienie, które zakupiliśmy, aby minimalizować koszty. Jednak czy tak ekonomiczne podejście jest prawidłowe i przede wszystkim - bezpieczne dla nas? Zobacz jak długo możesz jeździć na oponach, a kiedy jest czas na wymianę.

Opony to nie tylko rok produkcji

Są różne teorie odnośnie tego, jak długo można jeździć na komplecie opon. Specjaliści twierdzą, że jeżeli nie minęło 10 lat od ich produkcji, śmiało można je zakładać na auto, niezależnie od wyglądu. Wedle norm w naszym kraju, ograniczeniem może być tylko bieżnik - nie może być mniejszy jak 1,6 mm. Tutaj rozpoczynają się zalecenia od producentów. W przypadku zimowych, bezpieczny bieżnik to taki powyżej 4 mm, natomiast letni - 3 mm. Im mniejszy, tym słabsza przyczepność na asfalcie.

Są osoby, które uważają, że nawet 2-letnie opony, które były niewłaściwie przechowywane, nadają się wyłącznie.. na śmietnik. Dlatego nie wiek jest istotny (chociaż też należy do kryteriów), a ich stan techniczny. Sparciałe są niebezpieczne i wzrasta ryzyko wybuchu czy uszkodzeń mechanicznych.

Właściwa pielęgnacja opon

W tym miejscu można już wyciągnąć pewne wnioski odnośnie żywotności opon i tego, do kiedy można z nich korzystać, a więc:

  • wysokość bieżnika, w zimowych nie mniejsza jak 4 mm, w letnich - 3 mm,
  • nie starsze jak 6-letnie (od daty produkcji),
  • stan techniczny nie powinien budzić żadnych wątpliwości,
  • wyłącznie takie, które były odpowiednio sezonowane w garażu bądź schowku (spuszczone powietrze, przekładane, trzymane na odpowiedniej nawierzchni).

Należy pamiętać, że opony bezwzględnie nie mogą budzić żadnych wątpliwości. Idealny stan techniczny może uchronić przed wypadkiem.

  Infolinia:

  32 706 10 18