Opony>Artykuły>Opony osobowe>Czy etykiety na opony mówią wszystko o oponach?
Czy etykiety na opony mówią wszystko o oponach?

Czy etykiety na opony mówią wszystko o oponach?

Etykieta na oponie prawdę Ci powie?

Na wielu produktach znajdziemy różnego typu etykiety. Nie ominęło to także opon. Producenci umieszczają na nich informacje o drodze hamowania i ocenie, zużycia paliwa czy dodatkowych właściwościach ogumienia. Kto na tym najlepiej zyskuje? Marki, które proponują drogie opony czy może te skrajnie budżetowe?

Odpowiedź może tutaj zaskoczyć, ale według różnych rankingów, jeżeli kierowcy wybierają opony na podstawie tej prostej etykiety, zawsze lepiej wypadają tanie ogumienie. Czy w takim razie przepłacamy czy może jednak coś jest nie tak?

Otóż, etykiety są niczym więcej jak.. deklaracją producenta, która może „delikatnie” mijać się z prawdą. Jednak nie każdy kierowca jest tego świadom i mając na półce dwie – wydawać by się mogło, takie same opony z takimi samymi ocenami, a innymi cenami, co uczyni? Naturalnie wybierze tańsze. Nie sprawdzi w sieci testów, które są dostępne od ręki, nie przekona się, że wybór opony to składowa aż 10 (jak nie więcej) elementów, a wskaźnik zużycia paliwa jest tutaj najmniej istotny, bo nie mówi nic o bezpieczeństwie, tym jak opona się zachowuje na zakrętach czy w ciężkich warunkach, o które nie jest ciężko. Dlatego Polak powinien świadomiej podchodzić do wyboru opon do swojego samochodu.

Producent zawsze będzie chciał sprzedać jak najlepiej swoje opony, a skoro brakuje im tych najważniejszych parametrów, o których nie mówi się na prostych etykietach, będzie delikatnie poprawiać te zmienne, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo, ale wyglądają dobrze i bez wątpienia sprzedadzą się z korzystną ceną. Dlatego należy wybrać – czy zależy nam na niskiej cenie i gumie z gorszej mieszanki lub budowie bieżnika, który najczęściej wpada w poślizg? Czy może wolimy dopłacić nieco więcej, a mieć pewność że opony pozwolą wykonać nam manewry, które pozwolą uratować życie w podbramkowych sytuacjach. 

Etykieta opon nie przedstawia całościowego obrazu opon gdyż mamy tylko podane tam trzy parametry jak przyczepność na mokrej nawierzchni, głośność oraz zuzycie paliwa a czy one wystarczą do wybrania odpowiedniej opony. Niestety nie wystarczą nie wiemy jaką np opona ma przyczpenośc na sychej nawierzchni , nie wiemy jaką ma przyczepność na lodzie. Mamy bardzo dużo niewiadomych.

 

  Infolinia:

  32 706 10 18


Ustawienia

W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Analityka

Pliki cookie umożliwiają gromadzenie anonimowych informacji dotyczących aktywności użytkowników na stronie, co przekłada się na możliwość ciągłego doskonalenia naszego serwisu i sprawienia, że korzystanie z niego staje się bardziej intuicyjne.

Marketing

Analizujemy Twoje przeglądane treści i zakupy na naszej stronie, aby lepiej dostosować wyświetlane reklamy do Twoich zainteresowań. Dzięki temu prezentujemy Ci reklamy, które są bardziej przydatne i interesujące z Twojej perspektywy.