Strona główna>Artykuly>Ekologiczne opony

Ekologiczne opony

Ekologiczne opony

Ekologiczne opony – przyszłość czy wymysł ekofanatyków?

Z roku na rok przepisy dotyczące emisji spalin stają się coraz restrykcyjne, silniki maleją żeby spełnić wymagania, niektórzy producenci wprowadzają nawet specjalne samochody, aby zmniejszyć średnie wymagania co do tlenków. Przykładowo Aston Martin postanowił wypuścić pojazd o nazwie Cygnet, który jest wielkości Smarta i posiada mały silnik, ale pozwala firmie produkować pojazdy o dużych pojemnościach ze względu na zmniejszoną średnią pojemności silników. Na silniku jednak się ekologia nie kończy – jakiś czas temu zrezygnowano z lakierów akrylowych zastępując je wodnymi, producenci chwalą się zastosowaniem ekologicznych plastików, materiałów czy skór we wnętrzu. Ekologia dotknęła również i opony, jednak nie w aż tak znacznym stopniu jak resztę elementów pojazdu, jeszcze nie musimy się przesiadać na opony zrobione z naturalnych materiałów. Wynika to bardziej z postępu technologicznego, gdyż nie została jeszcze opracowana technologia pozwalająca na wytworzenie w pełni ekologicznej < href="/">opony na masową skalę. Sami konsumenci mają jednak wybór co do rodzaju opony, gdyż producenci opracowali już opony częściowo ekologiczne i właśnie ten rodzaj opon poruszę w tym artykule. Zapraszam do lektury.

 

Czym są opony ekologiczne?

Opony ekologiczne w budowie nie różnią się praktycznie niczym od zwykłych opon nieekologicznych z tym wyjątkiem, że w konstrukcji opony ekologicznej wykorzystuje się kompozyty zamiast stali i używa się mieszanki innego typu, a same opony posiadają inny kształt bieżnika i jest on płytszy. Same opony ekologiczne opierają się na zmniejszeniu ilości spalanego paliwa, oporów toczenia i dwutlenku węgla. Oszczędność w zużyciu paliwa może sięgać około 0.2l/100km, co może zwrócić dopłatę do opony ekologicznej a sama oszczędność zawiera się w pełnym spektrum prędkości. Dodatkowo opona ekologiczna jest o około 20% lżejsza od nieekologicznego odpowiednika.

Początek opony ekologicznej

Przez wiele lat producenci prześcigali się w wyścigu, kto zrobi lepszą oponę. W produkcji opony chodzi głównie o przyczepność, po co nam jest potrzebny indeks paliwowy oraz hałas, kiedy opona nie trzyma się drogi. Sama przyczepność opony wiąże się ze zjawiskiem histerezy, czyli zależności odkształcenia ciała stałego od naprężenia. Do 1992 roku opony o dobrej przyczepności charakteryzowały się wysoką histerezą i wysokimi oporami toczenia, opony o słabej przyczepności charakteryzowały się niska histerezą i niskimi oporami toczenia. Kiedy Michelin opracowała oponę Energy, optymalizując pod względem przyczepności, oporów toczenia i histerezy, lekko namieszał na rynku opon. Nowa mieszanka opon Michelin została opracowana na krzemionce, nie na sadzy, polepszając właściwości lepko-sprężyste gumy i zmniejszając opory toczenia. Tą oponę można nazwać pierwszą oponą ekologiczną.

Wady opon ekologicznych

Pomimo zmniejszonych oporów toczenia i zużycia paliwa opony ekologiczne posiadają również wady. Główną wadą opon ekologicznych jest ich słaba przyczepność, co przy cenie zakupu, często porównywalnej nawet od opon klasy premium nie powinno mieć miejsca. Dlatego raczej nie zaleca się opon ekologicznych do mocnego samochodu, gdzie przyczepność jest najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo, ze względu na opory toczenia, bieżnik opon ekologicznych jest częściej płytszy, niż bieżnik opony zwykłej co przekłada się również na mniejszą żywotność takiej opony. Pamiętajmy również, że jeżeli chcemy, żeby oszczędność była znaczna, należy dbać o poprawne ciśnienie w oponach oraz starać się jeździć ekologicznie. Jeżeli lubią Państwo jeździć szybko i chcą być ekologiczni, to te dwie rzeczy nie idą w parze. Jakość opon ekologicznych ciągle się polepsza, jednak na chwilę obecną nie mają lepszych właściwości w porównaniu do opon klasy premium, które często są w podobnej cenie ale za to oferują więcej.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule – opony ekologiczne to przyszłość, jednak jest to przyszłość daleka. Zważając na koszt zakupu takiej opony oraz jej właściwości, jedynie mała część konsumentów zdecyduje się na jej zakup. Dla kogo jednak są opony ekologiczne? Przed zakupem warto się zastanowić, czy jest sens kupowania takiego ogumienia. Główną zaletą są zmniejszone opory toczenia oraz zmniejszone zużycie paliwa, jednak nie odczujemy oszczędności, kiedy my również nie będziemy oszczędzać. Ze względu na zmniejszony bieżnik oraz inną mieszankę gumową nie nadają się do dużych prędkości oraz przyczepność stoi na niższym poziomie. Mimo wszystko można rozważyć zakup opon ekologicznych, jeżeli jeżdżą Państwo spokojnie oraz pokonują dłuższe dystanse, a sama dopłata do opony ekologicznej powinna się zwrócić.

  Infolinia:

  32 706 10 18