Strona główna>Artykuly>Azot w oponach czy naprawdę warto go stosować ?

Azot w oponach czy naprawdę warto go stosować ?

Azot w oponach czy naprawdę warto go stosować ?

Azot w oponach - warto go stosować?

Najczęściej opony wypełnia się sprzężonym powietrzem - jest to proste i ekonomiczne rozwiązanie. Jednakże minusem jest fakt, że kierowcy stale muszą kontrolować ciśnienie, aby utrzymać bezpieczeństwo i komfort w prowadzeniu auta. Czy przy wypełnianiu ich azotem można otrzymać lepsze właściwości?

Już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zauważono, że można wypełniać opony ciekłym azotem. Producenci starali się wykonać testy, które jednoznacznie stwierdziłyby czy azot czy sprzężone powietrze gwarantuje dłuższą żywotność opon, a także sprawdzić czy rozwiązanie będzie ekonomiczniejsze. Doszli wtedy do zaskakujących wniosków. Azot bowiem jest korzystny, bo..

  • zmniejsza ryzyko korozji,
  • za sprawą wejścia w reakcję z oponą, nie powoduje jej starzenia się,
  • powoduje, że utleniania obręczy kół przychodzi znacznie później,
  • ciśnienie jest stałe i rzadko "ucieka" z opon,
  • w oponie jest stała objętość gazu, bez względu na warunki atmosferyczne (ciepło / zimno)
  • można skutecznie praktykować ecodriving,
  • ryzyko wystrzału opony spada

Jednak, czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest wskazane do każdego typu opony jak i samochodu?. Czy podawanie sprzężonego powietrza jest gorszym rozwiązaniem? Wiele osób tak uważa, ponieważ najczęściej jest ono podawane do opony poprzez sprężarkę. Tym samym, znacznie łatwiej wprowadzić do środka brud i drobne elementy, które będą negatywnie wpływać na gumę, przyspieszając starzenie się, zwiększając ryzyko korozji czy utleniania się. Takimi elementami są m.in.: wilgoć, olej.

Azot w odróżnieniu od powietrza, nie powoduje tak szybkiego zużycia się opony, sama guma nie robi się twarda, co później prowadzi do kruszenia się i utraty elastyczności.

Skoro jest tyle wskazań do używania azotu, dlaczego tego nie robimy? Ponieważ w serwisie należy samemu zapytać o taką możliwość - jest to dodatkowa usługa, która będzie pozytywnie wpływać na Twój portfel, jak i samą żywotność opony.

  Infolinia:

  32 706 10 18