Główna > Opony rolnicze > Opony rolnicze diagonalne a radialne

Opony rolnicze diagonalne a radialne

5 czerwca 2010

Opony rolnicze diagonalne a radialne. Wybór opony rolniczej na przykładzie Ursusa C 360

KLIKNIJ I KUP OPONY ROLNICZE

Najważniejsza w rolnictwie jest szybkość. Szybkość i dokładność. Szybkośc gwarantuja nam maszyny rolnicze. O ile wybór maszyny rolniczej jest trudny tym trudniejszy jest wybór opon rolniczych. Mnogość opon proponowanych przez producentów jest zastraszająca. Kupując opony rolnicze musimy sie poważnie zastanowić nad ich zastosowaniem.Wśród nowoczesnych  konstrukcji z gumy  znajdziemy  opony do ciągników słabszych, mocniejszych z róznym napędem. Opony do ładowarek teleskopowych i kombajnów do traktorów . Prawdę mówiąc wybór jest tak duży, iż nie da się  już bagatelizować wyboru opony rolniczej , ponieważ dobrze dobrana opona może znacznie ułatwić nam pracę.  Inne są opony do upraw międzyrzędowych inne do orki a jeszcze inne do transportu. Podstawowym czynnikiem którym powinniśmy się kierować przy zakupie opon rolniczych, jest własnie ich zastosowanie. Decydujące jest również  czy dane opony bedą spełniać swoje zadanie jest to w jakim terenie ich użyjemy, czy będą narazone na uszkodzenia mechaniczne.

opony ursus c-360Opony do upraw międzyrzędowych powinny byc bardzo wąskie. Opony do orki  opony rolnicze węższe. A opony szerokie do przewożenia ladunków.  I tak np opony rolnicze do ursusa C-360. Standardowo założone opony to 14.9- 28 . Jezeli chcemy miec większą siłę ciągu np przy oraniu. To proponuje założyc szersze opony np 16.9-28 jednak np przy pracy przy ziemniakach czyli uprawach międzyrzedowych opony gniotą. Dlatego do upraw międzyrzędowych  powinny być opony węższe. Ciekawą alternatywą do Ursusa C 360 sa opony np Kormoran robione przez firme Stomil Olsztyn  420/70r28 wysokością są takie jak 14,9-28 a szersze są o 10cm ciekawa alterantywa. Sa to opony radialne więc cichość pracy i kontrola trakcji  jest zadowalająca.

Ciekawym dylematem jest to czy kupic opony diagonalne czy opony radialne.  Sięgając w głąb historii dostrzeżemy że opony rolnicze diagonalne powstały wcześniej niż opony radialne jednak budowa ich jest podobna. Główna różnicą jest ułożenie warstw kordu w obu oponach w oponie diagonalnej warstwy kordu ułożone są pod kątem mniejszym niz 90 w kierunku do lini centralnej bieżnika. Przeważnie warstwy kordu ułożone sa pod kątem 30 40 stopni co powoduje większa wytrzymałość opony diagonalnej w porównaniu do radialnej .Warstwy kordu w oponie radialnej ułożone sa pod kątem 90 stopni do linii centralnej bieżnika i dodatkowo wzmacniane w pasmie bieżnika więc  w oponie radialnej sam bieżnik jest sztywniejszy niż w oponie diagonalnej co dalej idąc powoduje lepsze przyleganie do podłoża i lepsza trakcje. Podsumowując opony diagonalne sa bardziej wytrzymałe i cichsze. Opony rolnicze radialne mają sztywniejszy bieżnik prze co mają lepszą przyczepność , mają również lepsze właściwości jezdne lepiej sie je prowadzi.

Wybór opony powinien być tak sprecyzowany jakie ma być ich zastosowanie.  Musimy równiez pamiętać że opony radialne są droższe niz opony rolnicze diagonalne.  Rolnicy maja często dylemat o ugniataniu ziemi przez opony. Stosowany jest często proceder spuszczania powietrza z opon aby zmniejszyć nacisk opony i zmniejszyć ugniatanie i zwiekszyć przyczepność. Zmniejszenie  ciśnienia w oponach diagonalnych powoduje ich  wieksze odkształcenie, i opona nie przylega do podłoża całą swoją powierzchnią  a jedynie bokami.  W takim przypadku  powierzchnia styku opony z podłożem maleje, a więc poślizg opony rośnie ciągnik “mieli”, opona w takiej sytuacji  zużywa się znacznie szybciej.  Ciągnik  który jest wyposażony w opony rolnicze diagonalne spala też więcej paliwa. W przypadku opon radialnych wzmocnione czoło bieznika  pozwala na stosowanie procederu  mniejszego ciśnienia w oponach rolniczych  bez obawy odkształceń,  wpływa to również na zmniejszenie poślizgu i mniejsze  zużycie opony. Zmniejszenie poślizgu zmniejsza opory toczenia dzięki czemu ciagnik spala mniej paliwa.

Zainteresowanych zakupem polecamy opony rolnicze z serwisu Hurtopony.pl

Podziel sie z innymi naszą poradą:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Add to favorites
  • MySpace
  • Twitter
  • Wykop
  • Yahoo! Bookmarks

Opony rolnicze


Komentarze zostały wyłączone