Czy latem można jeździć na zimówkach

Czy latem można jeździć na zimówkach

Czy latem można jeździć na zimówkach?

Co prawda nie istnieją w Polsce żadne regulacje, które mówiłyby, że latem nie można prowadzić samochodu na oponach zimowych. Jednak zdecydowana większość kierowców i tak tego nie robi – dlaczego?

Bo nauczyli się, że wraz z topniejącym śniegiem, trzeba ustawić się w długiej kolejce do wulkanizatora na wymianę ogumienia. A co jeśli ktoś się wyłamie i stwierdzi, raz się żyje! Pojeżdżę cały rok na zimowych. Zobacz, jakie czyhają zagrożenia! Kierowcy z natury wymieniają opony z zimowych na letnie, gdy przychodzi na to czas. Jedni szybciej, inni budzą się z długiego snu nieco później, jednak dopełniają obowiązku.

Wielu z nich nawet nie wie dlaczego, tak się przyjęło i tak też robią. Dlatego tutaj, chcemy zwrócić uwagę co grozi nam – kierowcom, zbyt długie prowadzenie auta na ogumieniu przeznaczonym na niskie temperatury i śnieg. Producenci nie bez powodu dostosowują opony pod odpowiednie pory roku i następnie sprzedają je na sezon letni lub zimowy. Różni się ich budowa, umiejscowienie bieżnika, mieszanka gumy czy inne zmienne, które pomagają w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach drogowych. Tym samym opona zimowa będzie gorzej prowadzić się na nawierzchni suchej czy mokrej. Nie tylko jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska aquaplaningu, ale i droga hamowania jest zdecydowanie dłuższa niż w przypadku opon letnich. Te polecane na niskie temperatury są miękkie, przez co gorzej wypadają na zakrętach, przy ostrym hamowaniu punktowo ścierają bieżnik i przede wszystkim.. łatwiej u nich o drobne uszkodzenia.

W dodatku są też głośne. Takie argumenty na pewno skutecznie będą przekonywać kierowców do regularnej wymiany opon na określony sezon. Nie chodzi tutaj tylko o względy ekonomiczne, ale również o bezpieczeństwo swoje, a także innych kierowców, których mijamy na drodze.